DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pátek 12. května 2017

Gag order po česku

Do dalších odvážných právních experimentů se pustilo pražské vrchní státní zastupitelství Lenky Bradáčové, které se pokusilo nařídit Economii, aby stáhla článek Luďka Mádla o detailech korupčně-milostné affairy Pelta-Kratochvílová. Článek zůstal v archivu HN (i my ho pro jistotu máme archivován), tedy účinnost zákazu je nulová (či spíše záporná, protože informace tak byly velmi účinně propagovány), ale čistě po právní stránce jde o závažný precedens, jelikož státní zastupitelství se pokusilo zasáhnout z posice censora do práva veřejných sdělovacích prostředků na šíření informací nad rámec toho, co stanoví trestní řád v nechvalně proslulých náhubkových ustanoveních §§ 8b–8c.

Prostředkem, jak vynucovat součinnost osob stojících mimo trestní řízení, je institut pořádkové pokuty podle § 66 TrŘ. S ním máme čerstvou zkušenost z kausy ušatý traktorista, tady jde arci o poněkud jinou situaci. V daném případě se nabízejí dvě možnosti, jak vydavatelství k něčemu takovému jako stažení textu nutit: prohlásit, že zveřejněním článku došlo k rušení trestního řízení – což je právně-experimentální přístup non plus ultra – anebo že redakce neuposlechla výzvy podle tohoto zákona: tam je ovšem VSZ na velice tenkém ledě, protože trestní řád neobsahuje žádné ustanovení, které by dozorujícímu státnímu zástupci podobnou výzvu vydat umožňovalo.

Princip enumerativnosti veřejnoprávních pretensí vylučuje vykládat zákon extensivně, a tak tipujeme, že pokud Economia, až nechá věc posoudit právníky, článek na svůj web vrátí, její šance uspět v souboji o pořádkovou pokutu u soudu jsou více než slušné. Jde jen o to, nebát se a postavit se zvůli veřejné moci dřív, než bude pozdě, neboť je známo, jednou dobyté území svévole státní orgány nikdy dobrovolně neopouštějí.

Aktualisováno.
Výzva.

Aktualisováno.
Článek na Aktuálně, který byl proti versi v archivu podrobnější, byl v pondělí opět zpřístupněn. Archivní versi publikujeme i my. Šikanosni výzvě nevyhověla ani další media, mj. Český rozhlas.

Aktualisováno.
Publikujeme usnesení Vrchního soudu v Praze, na které VSZ odkazuje. Hloubavější se mohou začíst do rozsudku ESLP ve věci Campos Dâmaso v. Portugalsko a pokusit se pochopit, proč ho vrchní soud používá na podporu svých tvrzení, když z jeho obsahu je zjevné, že se v něm praví úplný opak toho, co se soud snaží argumentačně podložit.

20 komentářů:

 1. tady jde arci o poněkud jinou situaci

  OdpovědětVymazat
 2. Podle textu výzvy je zjevně "zarchivováno" něco již zcenzurovaného. Viz např. zmínka o hned dvou milenkách a další nekonzistence.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je možné, nicméně o dvou milenkách byla zmínka pouze v titulku, který mohl být upraven nezávisle na VSZ; viz čas editace.

   Vymazat
  2. Jedná se o tento článek: http://98.139.21.31/search/srpcache?p=https%3A%2F%2Fsport.aktualne.cz%2Ffotbal%2Fpelta-na-ministerstvu-protlacil-i-dotaci-pro-spartu-podle-po%2Fr~387bd7c2365111e790040025900fea04%2F&ei=UTF-8&fr=yfp-t&fp=1&u=http://cc.bingj.com/cache.aspx?q=https%3a%2f%2fsport.aktualne.cz%2ffotbal%2fpelta-na-ministerstvu-protlacil-i-dotaci-pro-spartu-podle-po%2fr~387bd7c2365111e790040025900fea04%2f&d=4969793077326&mkt=en-US&setlang=en-US&w=QrPqqV1f9xR53FSCkFBu1UcB4R5KdOcP&icp=1&.intl=us&sig=tig17Mt9H5f1rF6AEqQMYg--

   Vymazat
  3. Tak už tam ten článek opět visí: https://sport.aktualne.cz/fotbal/pelta-na-ministerstvu-protlacil-i-dotaci-pro-spartu-podle-po/r~387bd7c2365111e790040025900fea04/

   Vymazat
 3. "neveřejnost má svůj ústavní rozměr v §8a, 8b trestního řádu"
  Kdo tohle vymyslel??

  OdpovědětVymazat
 4. Neuveritelna ubohost a smesnost tohoto pocinani prokuratoru jest napric jejich stavem, nejen v praze... povsimneme si zejmena onech odkazu na evrospky soud a listinu prav a svobod jez se mocipanum najendou hodi, a najednou o ni i neco vi a dokazou i citovat, pouze jako nastroj teroru nikoliv vsak k odvraceni jejich utoku vuci obyvatelstvu menecenemu, tedy nestavovskemu chcete li neprokuratorskemu, nebot v teto situaci samozrejme zanda prava sprosty podezreli nema a nikdy mit nebude a kdo to zpochybnuje je korunovanej a 25ran holi za urazku majestatu... skoro by se dalo rict ze vzpupnost prokuratoru vuci zakonum je jiz mozno chapat jako utok na demokraticke zrizeni arci velezrada a teroristicky cin ...
  Napriklad dopustili se pachatel vuci obvinenemu trestneho cinu a chudak poskozeny to ohlasi jest statnim zastupitelstvim onen poslan do patricnych mist a jeho trestni oznameni jest zalozeno bez cteni jako soucast obhajoby vzdor trestnimu radu kde je jasne napsano, ze prokurator musi proverit a stihat kazdy trestny cin o kterem se dozvi ...

  OdpovědětVymazat
 5. "Jde jen o to, nebát se" -- mam obavu, ze o to v CR prave jde :-(
  DS

  OdpovědětVymazat
 6. Český rozhlas odmítl výzvu vrchního státního zastupitelství, aby stáhl informace o dotační aféře
  https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cesky-rozhlas-odmitl-vyzvu-vrchniho-statniho-zastupitelstvi-aby-stahl-informace_1705151700_ogo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, vím, aktualisoval jsem.

   Vymazat
  2. ok, za pet let budu infomovat :-)

   Vymazat
 7. Mozna by nebylo od veci take pridat, ze pani dr. Bradacova tvrdi, ze predchozi vyzvu jiz nejmenovany medialni dum nerespektoval a dostal 50 tisic pokuty, kterou soud "akceptoval." Ja si myslim, ze lze. Podate infozadost? Jestli ne, podam ji sam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle webu VSZ jde o rozhodnutí Vrchního soudu v Praze spisové značky 5 To 20/2016

   Vymazat
  2. Diky, to jsem hledal (vcera to tam jeste nebylo). Zajimalo by me, jakou konstatni judikaturu ESLP maji na mysli. Sami cituji pouze rozhodnuti, kde ESLP uznal, ze to byla cenzura.

   Vymazat
  3. Už jsem text rozhodnutí 5 To 20/2016 dostal a hned poslal panu Pecinovi.

   Vymazat
  4. Díky, mám u sebe jen tablet, jakmile dorazím k PC, prostuduji a vystavím.

   Vymazat
  5. Poslali to asi vsem (mne taky) :-)

   Vymazat
 8. Mařit vlastní průběh přípravného řízení například pro možnou relativizaci svědeckých výpovědí
  Základních poznávacím znamením právníka je neschopnost vyjádřit se jasně v mateřském jazyce!

  OdpovědětVymazat
 9. Tomáš Sokol: Nezákonná a protiústavní výzva VSZ ke stáhnutí článku
  http://www.ceska-justice.cz/blog/nezakonna-a-protiustavni-vyzva-vsz-ke-stahnuti-clanku/

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>