DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 30. května 2017

Bodies

O putovní výstavě těl Bodies jsem kdysi slyšel, pak jsem fragmenty z její pražské instance viděl v bondovce Casino Royale, a nyní se dozvídám, že starosta sedmé pražské části Jan Čižinský hodlá exponáty pohřbít.

Nedomníváme se, že je to právně udržitelný postup, nicméně překazit výstavu zákon o pohřebnictví přesto umožňuje. Podle § 4 odst. 1 písm. c) zákona je zakázáno vystavovat lidské pozůstatky před pohřbením, s výjimkou nekonservovaného mrtvého lidského těla, které může být vystaveno v otevřené rakvi do 1 týdne od úmrtí, a s výjimkou konservovaného mrtvého lidského těla, které může být vystaveno v otevřené rakvi i po uplynutí 1 týdne od úmrtí, a podle písm. h) se nesmí zacházet s lidskými pozůstatky nebo lidskými ostatky způsobem dotýkajícím se důstojnosti zemřelého nebo mravního cítění pozůstalých a veřejnosti.

Konání výstavy je tudíž přestupkem, za který lze udělit pokutu do 20, resp. 50 tisíc korun, avšak, co je podstatné, Čižinský může poslat na výstavu městskou policii, která je oprávněna mrtvoly zabavit (§ 17 odst. 1 zákona o obecní policii), a v řízení o přestupku může – a mělo by – být vysloveno jejich propadnutí.

Nečekáme to: spíše, jak je u politiků zvykem, se o věci bude toliko ohnivě mediálně žvanit a skutek tradičně uteče.

16 komentářů:

 1. Osobne mi prijde tento bussines nechutny, ale takto bych nepostupoval.
  Uz se tesim, jak soudruzi zavrou vsechny kostnice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, nechutné a prvoplánovitě odporné!

   Vymazat
 2. Osobně jsem vděčný za každou podobnou výstavu. Nikdo nemůže vyvrátit, že je přísně edukativního charakteru. S páně Čižinského přístupem může naběhnout na první lékařskou fakultu tým černých šerifů a zabavit v láku naložená embrya, aborce a orgány, neboť tyto měly by být pohřbeny.
  Domnívám se správně, že pokud výstavě poskytne záštitu některá z univerzit se zdravotnickým oborem, bylo by to v pořádku?

  OdpovědětVymazat
 3. Nepochopil jsem asi smysl. Zemí putuje obskurní cirkus vystavující lidské orgány a části těl. Po celou tu dobu ticho po pěšině - kdo chce, jde, kdo nechce, nejde. Ale jakmile někdo řekne, že ty kusy těl se poté pohřbí, je z toho, co se dosud několik let dělo, porušení zákona jen proto, že po cirkusu to maso pohřbí (a asi je i jedno jestli do země nebo žehem).
  Pane Pecino, co byste tak očekával, že se s těmi exponáty po ukončení výstavních aktivit stane? Že to odkoupí Pohlreich nebo co?

  Jestli se nepletu, už na počátku 17. století předváděl lidské orgány doktor Jesenius a bylo to v naší době pokládáno za osvětu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud se nemýlím, Dr. Jesenia vedly pohnutky ušlechtilé, nikoli sprostý zisk. V tom vidím značný rozdíl.

   Vymazat
  2. No jistě, ale v jeho době to bylo všeobecně pokládáno za velký hřích, takhle se chovat božímu výtvoru.

   Já jsem na výstavě nebyl, ale např. moje dcera tam jela se školou, doporučila to učitelka biologie, hodilo se to k výuce. Školy nemají takové vzorky a poslední vývoj ve školství napovídá, že nebudou možné ani chemické pokusy, ani exponáty v lihu.
   Nevím, co tam lidí táhlo, ale předpokládám, že zvědavost/zvídavost, jak vypadá reálné tělo. Takže asi totéž co za dob Jesenia.
   Buďte rád, že si pan doktor nenechal patentovat tento formát zábavy jako to dělají současné televize. Muselo by se jeho potomkům platit za každé ukázání masa a kostí.

   Vymazat
  3. S tím nelze, než souhlasit. Víte, já jsem už alergický na vše, co není úplně konzervativní.

   Jako příklad bych uvedl homosexuály. Nikdy mi nevadili, ale od dob politické podpory těch obscénních teploušských průvodů mi prostě vadí – reinkarnace bolševických prvních májů. A tak to je se vším.

   Vymazat
 4. Taktéž v museích se nacházejí kostry či jiné části těl dosud nepohřbených a jsou považovány za exponáty. V budově PřFUK je pokud vím kostra člověka, který jí daroval k vystavení. Delší dobu mu k ní prý jeho manželka nosila na narozeniny kytičku. V nár. museu taktéž byly vystaveny kosti, podle mě zřejmě z nepohřbených těl. O výše zmíněné medině ani nemluvě.

  Takže ano, Dura lex, sed lex, nicméně co dobrého z toho povstane?

  OdpovědětVymazat
 5. Není to všechno plastové? Je to přece jenom z Číny.

  (V tom případě se zahrabání tohoto odpadu do země jeví jako výsostně české řešení.)

  OdpovědětVymazat
 6. Ad Jesenius a lékařské exponáty: argument odpůrců hlavně je, že není doloženo, že s tím ti Číňané souhlasili, nejde-li přímo o popravené politické vězně. Což by byl pak pro ně dost kuriózní konec. Tato nejistota původu sama o sobě může být důvod pro uplatnění zákona, jak citoval TP.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Úplně stačí, že nejsou vystaveni v otevřených rakvích, ostatní se řešit nemusí, od toho by se odvíjela toliko výše pokuty.

   Vymazat
 7. Já osobně o edukativnosti Bodies pochybuju. Pokud vím, tak tam všichni jezdí jako do cirkusu, na senzaci, ne za vzděláním (koneckonců, to dnes zajímá koho?). V tom je tedy i rozdíl oproti exponátům na LF.
  Pokud jde o Jesenia, doporučuji přečíst si jeho úvod k jeho popisu oné slavné pitvy ... možná přehodnotíte názor na jeho ušlechtilost.
  Tím neříkám, že by se ta výstava měla zakázat, jen že já osobně v ní nic přínosného nevidím. Takové kostnice nebo krypty s mumiemi mají alespoň jakousi historicko-estetickou hodnotu, na rozdíl od tohoto, co by se do jisté míry opravdu dalo připodobnit ke Gay Pride, jak učinil někdo výše.

  OdpovědětVymazat
 8. Já jen čumim, jak kdekdo neodolá, srát se na základě z prdele vycucanýho zákona do legálního kšeftu někoho jinýho. Co to kurva máte za nemoc, že musíte svýmu okolí říkat co má dělat a jak se má živit. Von ty lidi zabil? Nebo ty těla k preparaci ukrad? Starejte se kurva vo sebe a neserte se do okolí! Tolik tolerance na jednom místě. Vopravdu hezkej pohled.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je docela možné, že ty lidi zabil, nebo k preparaci ukradl. Jedná se Číňany a ředitel výstavy se vyjádřil, že jde o neidentifikovaná a nebo nevyzvednutá těla lidí. Ovšem plastinace těl, která jsou na výstavách se musí provést do 1 dne po smrti - což je s tím v rozporu.

   Jinak řečeno, je otázkou, jestli ti čínští vězni či disidenti chtěli umřít nebo oficiálně umřeli dobrovolně, třeba při mučení. I tato varianta je možná.

   https://www.irozhlas.cz/veda/osveta-nebo-ukazka-umucenych-disidentu-komu-patri-tela-z-vystavy-body-the-exhibition-_201702222200_dpihova

   Miloslav Ponkrác

   Vymazat
  2. Bášo, pokud by neexistovala pravidla, nemohl by existovat ani Váš liberalismus. To máte jako s tím Archimédem.

   Všechno je otázka míry a tu míru tady, kurva, probíráme.

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>