DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 4. dubna 2017

Nová doba žádá nové přístupy

O tom, jak Probační a mediační služba (PMS) pracuje na nápravě a resocialisaci Igora Ševcova, odsouzeného za napomáhání trestnému činu sprayerství formou natáčení, jsme již informovali. Její nové methody jsou, jak by řekl (zazpíval) klasik, humosní: v době konání závadové akce se delikvent musí hlásit na policii. A pokud jde o akci trvající déle, např. pět hodin, aby nemusel na služebně sedět tak dlouho, má se tam hlásit dvakrát – na začátku a na konci plánované akce. Nepomůže, ani když se žádná akce nekoná: viz tento půvabný záznam telefonické komunikace odsouzeného s probační úřednicí (mp3), a na jeho okraj naši obrazovou poznámku.

Ať jsme hledali v zákonech sebevíc, tento způsob výkonu trestu zákazu činnosti, ač je to tradiční methoda odzkoušená příkladmo na signatářích Charty '77, jsme tam nenalezli: možnost, aby PMS – ostatně jako kterýkoli jiný orgán veřejné moci – uložila fysické osobě povinnost, aniž by k tomu měla výslovné zákonné zmocnění, je přitom v rozporu s ústavně zakotveným principem enumerativnosti veřejnoprávních pretensí.

Ale zajímá to někoho? Pokud je nám známo, příslušné orgány již pracují na tom, aby Ševcova mohly správně vyhostit: vždyť si představte, ničema se vykroutil ze závažného obvinění, za které mohl dostat nejméně deset let vězení, a pokud proti němu rázně nezakročíme, ještě by po našem zchudlém státu třeba chtěl odškodnění!

Aktualisováno.
Když něco nevíme, není žádná ostuda se zeptat.

21 komentářů:

 1. Leon Kreutzfeld4. dubna 2017 12:33

  Kdyz jsem byl mlady, a taky jsem nesledoval tento blog, tak jsem se kolikrat taky podivoval, a byl i uprimne rozhorcen, tak jako Igor Shevtsov v te nahravce.

  Az pozdeji jsem jsem dosel k poznani, ze stat a jeho instituce je potreba prijimat s pokorou a porozumenim, tak jako ve svem zivote prijimame treba pritomnost cholery, zemetreseni, nebo lidi, co na verejnem zachodku vykonaji #2 a pak po sobe nesplachnou.

  "Pain is certain, suffering is optional," jak rika jedno stare, dobre zidovske prislovi.

  OdpovědětVymazat
 2. Hodně štěstí se žádostí o informace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebuďte, prosím, jízlivý. Otázka položená PMS je ryze rhetorická.

   Vymazat
  2. nie je jizlivy, hovori z neho skusenost :D

   Vymazat
 3. Co takhle § 350i odst. 3 tr. řádu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistě, podobně § 77 odst. 1 TrZ, ale to by mu museli zakázat účast na zcela konkrétních akcích, např. ligových zápasech Sparty, nikoli na obecně definovaném okruhu všech "anarchistických" akcích, fakticky kdekoli na světě. To by mohl chodit na policii stopadesátkrát denně.

   Vymazat
  2. Holt, i mistr tesař se někdy utne:-)

   Glosátor

   Vymazat
  3. Nedostává proto seznam akcí?

   Vymazat
  4. Nedostává. Jak jsem popsal v předchozím článku, ten získal ze spisu, jemu samotnému ho neposílají. O to je to absurdnější: PMS "ví", kam nesmí, ale jemu to neřeknou.

   Vymazat
  5. A jak by potom věděl, že se má v tu dobu dostavit na policii?Jak by mu jinak tu povinnost ukládali?

   Vymazat
  6. A nebo prostě a jednoduše lžete, že.

   Vymazat
  7. Nu, v podstatě mu nařídili, aby se voběsil... Když je anarchistou, je každé jeho konání vlastně anarchistickou akcí, ranní defekací počínaje.
   JUDr.Voštěp

   Vymazat
 4. Přemýšlím, co bude další krok. Předpokládám, že pana Ševcova vezmou někdy PaChové taky na výlet a nechají samotného 30km od bydliště, jak to dělávali jejich předchůdci.
  Další, už sofistikovanější metoda, by byl požadavek se hlásit na dvou místech současně. Nebo výzva k dostavení se doručená fikcí.
  Anebo by ho mohli vypustit tak, aby musel projít přes závadovou demonstraci, a tím porušil podmínky.
  Má to svůj půvab, ne že ne...

  OdpovědětVymazat
 5. Žádost bude odmítnuta, ptáte se na názor
  Nebo variantně, nejste účastníkem předmětného řízení, takovou informaci Vám proto neposkytnou.

  OdpovědětVymazat
 6. Připomíná mi to ochranný dohled.

  OdpovědětVymazat
 7. Viz též http://denikreferendum.cz/clanek/25000-sevcovovi-hrozi-opet-stihani-policie-ho-vyfotila-pred-klinikou

  OdpovědětVymazat
 8. Jistě, podobně § 77 odst. 1 TrZ, ale to by mu museli zakázat účast na zcela konkrétních akcích, např. ligových zápasech Sparty, nikoli na obecně definovaném okruhu všech "anarchistických" akcích, fakticky kdekoli na světě. To by mohl chodit na policii stopadesátkrát denně.

  Takže spíš než o jednoznačné porušení zákona tu jde o jeho nesprávný výklad?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jde o jeho zneužití – šikanu odsouzeného.

   Vymazat
  2. Nepochybně, rozdíl však bude v tom, zda vychází z chybného výkladu příslušného zákonného ustanovení, nebo z jeho zjevného porušení. A to byla podstata mého dotazu.   Vymazat
 9. https://www.novinky.cz/krimi/437401-nejvyssi-soud-se-zastal-odsouzeneho-ruskeho-studenta-pripad-vratil.html

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>