DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pátek 23. prosince 2016

SQL dotaz nefungoval

Turingův stroj z Lega
(zdroj: Wikipedie)
A konečně máme jasno, proč bylo tak náročné zjistit, kolik záznamů obsahuje Národní database DNA. Jak se píše v odůvodnění nového rozhodnutí: programátor nejprve vytvořil rekursivní SQL dotaz, ale ten nefungoval. Proto musel napsat pomocný program, ten ladit a ladit, až ho za 37,5 hodiny odladil a kýžený výsledek získal.

Akutalisováno.
Správní žaloba.

20 komentářů:

 1. Takze oni Vam dali za pravdu, byl to doopravdy jednoduchy SQL dotaz, jen jejich programator byl totalne neschopny (nebo si potreboval precist neco na internetu).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jak se jmenuje ten programátorský génius z PČR?

   Vymazat
  2. To intimovat nelze: chápejte, jde o skromného genia!

   Vymazat
 2. V příštím kole doufám soud nařídí policii odůvodnit, proč programátor nenapsal SQL dotaz tak, aby fungoval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen si říkám, jestli mám do téhle šaškárny investovat další tři tisíce korun…

   Vymazat
  2. Jak to teď je? Naúčtují to prvnímu žadateli, který bude ochoten zaplatit, když už informace (i program) existuje?

   Vymazat
 3. rekurzivny sql dotaz?!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nic pro programátora v desáté platové třídě. :-)

   Vymazat
 4. Takže programátor nevěděl, jestli databázová struktura umožňuje získat odpověď přímo SQL dotazem, nebo ne? A neví předem, jestli mu dotaz bude fungovat? A takový člověk je odpovědný za informační systém FODAGEN?

  Databázová struktura FODAGENu není připravena na možnost vystupování člověka pod více identitami, a nemá možnost jednoduše udělat přiřazení k jedné osobě u více záznamů, jakmile se zjistí pravá identita? Na to je třeba složitých SQL dotazů či programování?

  V tom případě bych dále již údaje o databázích DNA nežádal, protože v takovém případě drží integritu FODAGENu pouze úpěnlivá modlitba místního kněze a používání svěcené vody. Čas od času se jim záznamy ztratí, či databáze čas od čas klekne a rozsype se sama a vymaže náhodně některá či všechna data - to bude asi hlavní mechanismus odstraňování DNA profilů z databáze.

  Nicméně od příštího roku prý ke knězi a svěcené vodě přidají i šamana najatého a placeného na plný úvazek, který bude v předem určené hodiny tlučením na bubínek a obětováním hlav kohoutů přispívat k udržení integrity policejních databází, neboť jejich stav se horší - a tak bude třeba tohoto zostřeného opatření na náklady daňových poplatníků.

  Miloslav Ponkrác

  OdpovědětVymazat
 5. Pomozte nám vylepšit stránky justice.cz. Věnujte prosím 3 minuty krátkému dotazníku
  http://portal.justice.cz/Justice2/MS/ms.aspx?j=33&o=23&k=2375&d=351956

  OdpovědětVymazat
 6. Ak by náhodou toto čítal dotyčný pracovník, tak malý tip - problémy s rekurz.SQL zvyčajne vyrieši príkaz:

  DROP TABLE table_name;

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) Děkuji i za programátora: tipuji, že vaši radu vyzkouší.

   Vymazat
  2. a prave teraz pod stromcekom hlada zalohu :D

   Vymazat
  3. DROP DATABASE db_name; obvykle vyřeší problémy rychleji a efektivněji.

   V solidní databázi ovšem běžný účet nemá právo na smazání tabulek ani jiných databázových objektů. A tak tyto příkazy nemají žádný efekt. Tedy v případě, že databázi dělá profesionál, a ne někdo, kdo tápe i v rekurzivních SQL příkazech.

   Miloslav Ponkrác

   Vymazat
  4. Vzhledem k tomu jaky odbornik tu databazi zda se ma na starosti, tipuji, ze maji jeden uzivatelsky ucet, ktery se pouziva uplne vsude...

   Vymazat
  5. Pavel: To záleží na tom, kdo databázovou strukturu navrhoval. Pokud to byla enteprise služba na zakázku, pak jsou práva asi dobře. Pokud to dělá ten génius, pak je to asi prasečina s jedním účtem.

   Nicméně policejní databáze bude mít asi jen malý počet záznamů, odhaduji řádově desítky tisíc záznamů. Při takto malé databázi se dá i s velmi mizerně navrženou strukturou dobře pracovat, může to být i rozumně rychlé, a zálohy nebudou veliké. Navíc počet přístupů k databázi za den bude nejspíše minimální. Takže se nedostatku návrhu a správy databáze asi neprojeví.

   Miloslav Ponkrác

   Vymazat
  6. Vzhledem k tomu, ze se tezko bude nejaka tabulka jmenovat table_name nebo databaze database_name, tak je celkem v bezpeci...

   Vymazat
  7. Vlado: Challenge accepted.

   FOR a IN (SELECT table_name FROM user_tables) LOOP
   EXECUTE IMMEDIATE ('DROP TABLE ' || a.table_name || ' CASCADE CONSTRAINTS');
   END LOOP;

   Miloslav Ponkrác

   Vymazat
 7. Zajímavá bakalářka (https://is.muni.cz/th/186134/pravf_b/bakal_pr11.pdf):

  "Systém JMENOVKA je počítačově vedená evidence osob, které jsou vedeny v databázích informačního systému služby kriminální policie a vyšetřování OČISTA, jenž zpracovává problematiku na úseku trestné činnosti mládeže, trestné činnosti páchané na mládeži, mravnostní trestné činnosti, extremismu a toxikomanie. Tyto informace jsou poznatkového charakteru. V každém záznamu systému JMENOVKA jsou vedeny
  identifikační údaje osoby vedené v informačním systému OČISTA, identifikace záznamu, který kromě jiných informací identifikuje útvar Policie ČR nebo útvar pro odhalování organizovaného zločinu, v jehož teritoriu byl záznam do informačního systému OČISTA pořízen a označení podsystému informačního systému OČISTA, ve kterém je osoba vedena.
  Podle mého názoru jsou tyto IS postiženy nezájmem, data do nich často nejsou vkládána. Provoz je upraven ZP PP č. 93/2006."

  Miloslav Ponkrác

  OdpovědětVymazat
 8. Nějak si nedokážu představit proč potřebuje rekurzi.. nestačilo by data vytahnout jednoduchým sql selectem a potom je dál spracovat v čemkoliv s trochou nadsázky i v tom blbým phpčku ? nebo selektovat do dočasné tabulky ? A jestl ise proígramátor bojí že něco pokurví tak to uzavřít do transakce BEGIN; udelej neco ; ROLLBACK; ?

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>