DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

středa 3. srpna 2016

V kause infoSoudu žalujeme ministerstvo spravedlnosti

Naše žádost o informace týkající se infoSoudu jaksi uvízla na mělčině: ministerstvo spravedlnosti si nejprve prodloužilo lhůtu k poskytnutí informací o 10 dnů, a poté si řeklo, že nejbezpečnější je žádosti o informace prostě ignorovat. Když v zákonné lhůtě nepřišla odpověď ani na stížnost, nezbylo nám než ministerstvo zažalovat; nu, není to poprvé, pokud si dobře vzpomínám, dvakrát nebo třikrát jsem ministerstvo poslal kvůli liknavosti při poskytování informací do exekuce.

Na data se těším, protože současné fungování mého informačního systému je krajně neuspokojivé: database se plní daty o nařízených jednáních na základě velkého počtu dotazů podle jednotlivých soudních síní a zbytečně tak zatěžuje oba servery, které generují a parsují relativně velký objem dat, místo aby se každý den ráno načetla data jako jeden soubor XML a než se uživatelé probudí, informace o jednáních na dalších 30 dnů se pro ně naskládaly do database. Můj systém umí oproti tomu oficiálnímu o dost víc: zejména dokáže vyhledat i minulá, již uskutečněná jednání, a umí vyhledávat podle nejrůznějších kriterií, např. podle soudů, soudců a jmen účastníků řízení. infoSoud je schopen hledat pouze do budoucnosti a jedinými dvěma možnostmi je vyhledání podle soudní síně nebo podle spisové značky.

Sladce nečinný je rovněž ÚOOÚ, který na mou červnovou žádost o stanovisko ještě nebyl schopen reagovat jinak než sdělením, že věc předává svému inspektorovi a ten se jí bude zabývat; snad napřesrok, zdá se.

18 komentářů:

 1. Váš systém vypadá dobře, ale bohužel některá jednání nenajde. Například u Krajského soudu v Praze, jednací síň 16 č.dv. 16/I. patro, budova B, systém nachází pouze jednání nařízená na 30.8.2016. Co se týče vyhledávání již uskutečněných jednání jsem neuspěl vůbec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě, to je logické: zatím v něm nejsou data, importují se z infoSoudu postupně. Pokud se nestane nic mimořádného, souvislá data od 1. srpna se tam dostanou cca za dva týdny.

   Prosím tedy o trpělivost, chyba není na vašem přijímači.

   Vymazat
  2. Pokud budete takhle vytěžovat ten jejich systém, tak se brzo něco mimořádného stane: Podobně jako v katastru nemovitostí bude nasazena CAPTCHA. :-)

   Vymazat
  3. ČÚZK si nechal schválit zákon, podle kterého může data z katastru zpoplatňovat. MSpr nic podobného dělat nesmí, takže nemá důvod, proč přístup omezovat, ledaže by tím byl server skutečně významně zatížen (není).

   Pokud se týká ARESu, tam by se mohl upřít zájem žadatelů podle InfZ. Jsou to informace o podnikatelích, které jako takové nepožívají ochrany osobních údajů, vztahují se k působnosti příslušných státních orgánů (MF, ČSÚ) a tyto orgány je v bezpochyby mají, proto by je měly bezplatně poskytovat, a to nejen v omezené formě webového rozhraní.

   Vymazat
 2. K zadosti dle InfZ, neni postacujici poskytnou-li odkaz na InfoJednani, kde jsou vsechny udaje dostupne? Aby tam treba jeste nepridali za odmenu captchu ...

  A aby to nedopadlo jako s tou otiskovou databazi, ze vycisli vytvoreni prislusneho nastroje na 100 000 :-).

  MH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na to právě dopadá judikatura týkající se jízdních řádů. Výstupy z nich jsou také každému dostupné, ale žadatel (Seznam.cz) dokázal podle InfZ dostat zdrojová data.

   Vymazat
  2. Mate nejaky odkaz na dany judikat? Matne si neco takoveho pamatuji, ale mam pocit, ze tam to bylo jen o to ziskani dat, v jake podobe se uz snad neresilo ? Navic tady slo o demonopolizaci jedineho spravneho "vydavatele JR", k cemuz se vazi jeste nejake predpisy ES.

   Pokud jde o tu captchu, nedopsal jsem, ze jsem nekde cetl (od MSpr) prave ze by to melo byt pres ni zabezpecene, aby nekdo nedoloval data tak jako to delate Vy ;), ze ucelem je zjistit konkretni informaci (seznam jednani na dany den/jednacku, nebo u rizeni udalosti).

   Treba u ARESu MFCR broji proti plosnemu scanovani pres ICO, to same KN ... Je asi zbytecne dodavat, ze kdo chce, tak se k tem udajum za par korun dostane.

   MH

   Vymazat
  3. IV. ÚS 746/15.

   Proč řešit captchu, když mohu mít tyto informace zcela legálně podle InfZ?

   Vymazat
  4. Treba u ARESu MFCR broji proti plosnemu scanovani pres ICO

   Tak jiště. Brojí tak, že mj. zablokovali 2^96 IP adres. Na stížnost se zatím nikdo neozval, no, ještě na vymyšlení toho moudrého sdělení mají víc než měsíc. :-X

   Vymazat
  5. ad TP/captcha: protoze dle InfZ to z nich poleze jak z chlupate deky ... a mohou za to brat penize (resp. tim Vas odradit). U soudu jste vetu "Je to narizeni predsedy soudu a proti tomu nepujdu" jeste neslysel? Treba u nezakonne vybiraneho SoP.

   ad ARES: Jsou zeme, dokonce nasi ex-bratia, kde poskytuji seznam podnikajicich subjektu jako nejake XML nebo CSV. Taky mi to prijde silene, kdybych jim to chtel vycucnout, tak si na to objednam nejaky botnet ci hromadku VPS za par USD a mam to za chvili doma (a jim se nejspis slozi server, bude-li mit podobny napad vice lidi najednou).

   MH

   Vymazat
  6. Tak mi Božena z ministerstva odepsala, že si mám trhnout ploutví a vyhledávat jinde než v ARESu. Teda budou-li elementálové příznivě naklonění a nebudu ještě zablokován, a samozřejmě pokud uklízečka rychlovarnou konví nevyhodí pojistky.

   Vymazat
 3. "Můj systém umí oproti tomu oficiálnímu o dost víc: zejména dokáže vyhledat i minulá" - do jak hluboké minulosti umí vyhledávat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bez omezení, tedy samozřejmě, kam sahají data (což je do 1. srpna 2016, staršími nedisponuji).

   Vymazat
 4. A nebudete ani disponovat? Takže nejstarší datum bude pořád 1.8.2016?

  OdpovědětVymazat
 5. A na kom to záleží?

  OdpovědětVymazat
 6. Soud: Úřady musejí zpětně doložit zveřejnění na úřední desce
  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/soud-urady-museji-zpetne-dolozit-zverejneni-na-uredni-desce_393482.html

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>