DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

středa 17. srpna 2016

Únik

Peklo zamrzlo, a nejškodlivější úřad v této zemi, Úřad pro ochranu osobních údajů, je zcela výjimečně na straně občana a nikoli proti němu. Společnosti T-Mobile uložil za krádež dat o 1,5.106 zákazníků pokutu ve výši 3,6 milionů korun. Červnovou tiskovou zprávou, ve které uvedl, že data jsou již v bezpečí, T-Mobile pobavil (což jsme kvitovali i na tomto blogu), v dnešní pak vyjádřil názor, že pokuta se mu zdá nepřiměřená.

S tím vřele souhlasíme. Pokuta za únik takového objemu osobních údajů by měla být, i s úvahou ekonomických možností delikventa, nejméně stonásobná. On by si T-Mobile pak se zabezpečením svých databasí dal víc práce.

Mimochodem, včera mi z čísla 733620019 volal jakýsi otrapa, který se T-Mobilem zaštiťoval. Odeslán do patřičných míst, nicméně přemýšlím, zda mne zobchodoval sám operátor anebo jde o produkt tohoto – či jiného – úniku.

13 komentářů:

 1. Chlapec - brigádník jede podle skriptu...to jste mu neměl dělat. Zdálo se, že to asi nebude král intelektu.

  OdpovědětVymazat
 2. Myslím, že toto je jiný model. T-M takto outsourcuje telemarketing. Už jsem takových hovorů měl několik v době, kdy skončila smlouva. Tito lidé mají omezená data o zákazníkovi a vlastně mají za úkol mu natlačit nějaké nesmyslné služby od T-M.
  Obchodní model mobilních operátorů je vůbec nepřehledný. Vypadá to, jako by měli nasmlouvané velké množství naháněčů a s nimi dojednané jakési možnosti manipulace s cenou a službami. Oni se pak tváří, že vám dělají osobní nabídku a je zajímavé, že různí lidé různou. Přišlo mi to, jako by měli nějaký limit a když to dohodnou dráž, s operátorem se šábnou o sádlo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože mi volal na mobil u O2, je značně pravděpodobné, že v tom má database T-Mobilu roli; nebylo to kobercové bombardování.

   Vymazat
  2. Vy máte číslo registrované u O2, volal vám pohůnek a vy se domníváte, že vaše číslo a osobní data měl od TM? Jestli jste nebyl zákazníkem TM předtím, tak mi nějak uniká logika vaší konstrukce.

   Vymazat
  3. Mně zase uniká, co uniká vám, ale na tom nezáleží. Jak to bylo, stejně nikdy nezjistíme.

   Vymazat
  4. Já jsem ten příběh zprvu chápal tak, že TM měl vaše data, která "unikla" a dostala se do rukou společnosti, co zaměstnala pohůnka, aby vám zavolal. Tady bych chápal, že se zlobíte na TM, že vaše data nechal uniknout.

   Vy ale máte číslo u O2 a TM tedy vaše údaje vůbec nemá, ergo pohůnek jej asi od TM mít nebude. Když už, tak od O2.
   Vymazat
  5. TM má moje O2 číslo, protože jsem mu ho dal, když jsem si u něj objednával jinou (datovou) službu (případně ho mohl najít na libovolném mém sdělení, protože je na mém hlavičkovém papíře).

   Vymazat
 3. Byl by tu dotaz: poslal jsem do TM dopis s odvoláním souhlasu se zpracováním osobních údajů pro účely marketingu. Stane-li se, že poté budu mít nevyžádaný hovor a volající se přizná, že mé číslo+souhlas má od TM a já navíc tento hovor nahraju, jak/kde toto dál řešit - ČTÚ / ÚOOÚ / lampárna / ... ? Děkuji vřele za informaci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ÚOOÚ, jenže ten na to kašle. Zřejmě zkusím dotázat se operátora, zda moje údaje také unikly, a pak bych na něj mohl podat žalobu na ochranu osobnosti.

   Vymazat
  2. Samozřejmě, class action by byla lepší, ale pro tu nejsou zákonné podmínky.

   Vymazat
 4. "ÚOOÚ, jenže ten na to kašle" - tzn. že i kdybych tedy měl nahrávkou důkaz, nikoho to vlastně nezajímá? (a nejde jistěže jen o TM, mé číslo se do některé z mnoha marketingových databází samozřejmě může dostat x způsoby, ale u TM jsem prokazatelně žádal o vymazání z db)

  OdpovědětVymazat
 5. Dříve prodával drogy. Teď je rád, že z vězení volá lidem
  https://www.novinky.cz/domaci/413165-drive-prodaval-drogy-ted-je-rad-ze-z-vezeni-vola-lidem.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trestance z Vinařic zaměstnají v call centru
   http://echo24.cz/a/wS8xM/tady-veznice-jak-vam-mohu-pomoci-trestance-z-vinaric-zamestnaji-v-call-centru

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>