DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pondělí 22. února 2016

Výzva čtenářům

Žádat čtenáře o pomoc je běžnou věcí, příkladmo Britské listy tak činí permanentně. Učiním tak i já, a nebudu chtít peníze, jen vysvětlení, an se neumím v tom, co čtu v mediích, už vůbec zorientovat.

Že na některé právně relevantní otázky v této zemi neexistuje odpověď, jsem si arci už zvykl: příkladmo, abychom byli aktuální, proč nebyl trestně stíhán nikdo z těch odpovědných, kteří před 11 lety umožnili Radovanu Krejčířovi odejít z domovní prohlídky z Černošic do Seychell.

Nyní je tu případ úřadující šefky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, a tento právní příběh nemohu rozumem pojmout. Na počátku byly dvě solární elektrárny Zemkova imperia, které, ač nedostavěny, dostaly povolení k provozu a tím i tučné dotace. Že to nebylo zadarmo, jest nám než tušit, ale pracovně předpokládejme, že nebylo. Následně kdosi jiný, neuplacený (případně uplacený konkurencí), na tom samém úřadě zahájil řízení o obnově, v jehož důsledku mělo být povolení odňato. A ve třetím kroku přichází A. Vitásková a řízení o obnově zastavuje.

Čím byl posledně jmenovaný krok Vitáskové motivován, není známo, a klidně přijmu hypothesu, že se tak stalo na základě přijetí úplatku. Nerozumím ovšem dvěma věcem: 1. proč nestojí před soudem ten, kdo povolení k provozu nedostavěného díla vydal; a/nebo, pokud se tak stalo následkem předložení nepravdivých podkladů, 2. ten, kdo o toto povolení požádal. Na rozdíl od Krajského soudu v Brně totiž nedokáži pochopit, jak k situaci, kdy trestněprávně zhřešila Vitásková, mohlo dojít bez toho, aby se tak stalo v přímé vazbě na jiný, nejméně stejně závažný trestný čin, a nerozumím, proč je stíhána ona a právě jen ona.

Pomůžete?

Aktualisováno.
Toto je poněkud úplnější zpráva, ze které se zdá, že Vitásková nebyla odsouzena sama, jak ostatní media naznačovala.

17 komentářů:

 1. Já bych tedy přivítal i výzvu o pomoc při ztotožnění "muže v hnědé bundě".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zapomíná se na to ,že "muž v hnědé bundě" tam byl s mužem v šedé bundě. Přiznání skutečného počtu nasazených tajných to dne by celkově dalo lepší obraz jak je opečovávána vůle lidu v ulicích. Proč vlastně nemáme žádné novináře kteří lidem přiblíží práci utajených agentů-hlídačů veřejných shromážděních?

   Vymazat
 2. Podle mého je zhola pošetilé zabývat se touto kauzou stylem hlubším čtenáře Blesku po deseti pivech. Není na co odpovídat. Ženy na vysokých postech v ČR do vězení zkrátka nechodí (viz Parkanová), ať si o tom právo a jeho ovívači myslí co chce. Ostatně kvůli tomu na těch postech byly.

  OdpovědětVymazat
 3. Problem je v tom , ze do spisu nevidime , takze nevime , jestli jsou jeste nejake jine dukazy ( krome neotevreneho emailu ) , ze Vitaskova o problemech vedela , kdyz to zastavovala . Ona argumentace obou stran je hodne divna . Plnou pravdu v TV evidentne nerikal mluvci ERU ani statni zastupce . Zabavne je , ze v jine kauze naopak Vitaskova proti stejnym majitelum postupovala opacne . ASi je schizofrenni . Kazdopadne 8,5 roku za todle je bez jasnych dukazech o prijeti uplatku ( v jakekoliv forme ) smesne vysoky trest .

  btw: A ve stejny den Sobotka vyhlasi prepracovani uhrad vladou pro ERU . :D Komedie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen dodam , ze dotycni podvodnici dostali jen 7,5 roku :D . Ted jen uvidime , jestli se spusti medialni natlak na odstoupeni V. , nebo bude nejaka domluva s uznanim viny za podminku . Jinak se tam totiz muze vitaskova drzet jeste roky....

   Vymazat
 4. Nezabývej se "právem", nezabývej se "právem, ...nebo se z toho zblázníš. (http://www.mojevideo.sk/video/22a0c/neber_uplatky_neber_uplatky.html)
  U vp. Peciny již to patrně začíná.

  I já, jsa pouhým právním z dálky pozorovatelem, jsem věděl, že zřejmě ad 2. - ten, kdo o toto povolení požádal - před soudem stál a pálku dostal. Že Vitásková dostala víc, je mi srozumitelné a akceptovatelné. Zatímco ti ostatní byli normální zločinci, Vitásková byla zločincem - úřední osobou, kryjící zločince, což považuji za odsouzeníhodnější a potenciálně škodlivější. Jestli je to v souladu s "právem" je mi šum a fuk, protože jakožto nefunkčním jím pohrdám. Kupříkladu v tomto případě považuji solární dotace za protiústavní (státními institucemi zřízená loupež peněz jednoho občana ve prospěch druhého imho odporuje čl. 11 LZPS), takže k čemu nám je "právo", které této gigantické loupeži, asi největší jednorázové loupeži v dějinách ČR, nedokáže zabránit?

  Mně by spíš zajímalo, zda dosud stále přijímají dotyční solární baroni dotace v původní výši. Tak nějak teoreticky bych řekl, že nejspíš ano. A jestli tu mrchu Vitáskovou "dočista" neodsoudí, tak si ji asi vyberou až do konce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak nějak teoreticky bych řekl, že nejspíš ano.

   Zajímavá otázka. Protože obnova je vázána lhůtou, je to docela pravděpodobné, takže dotace budou obviněným docházet i do věznice.

   Vymazat
 5. Tomáš Marný23. února 2016 14:40

  Já jsem hlavně nepochopil, za co byla Vitásková odsouzena. Pokud jsem o průběhu správně informován, nebyl proti ní jediný důkaz a soudce při vyhlašování rozsudku pronesl, že se s tou podřízenou URČITĚ líp znala, tak je to soudu JASNÉ.

  OdpovědětVymazat
 6. (…) proč nebyl trestně stíhán nikdo z těch odpovědných, kteří před 11 lety umožnili Radovanu Krejčířovi odejít z domovní prohlídky z Černošic do Seychell (…)

  Možná proto, aby mohl být po 11 letech povýšen za příkladnou práci pro stát…

  OdpovědětVymazat
 7. např. e15 "Solární očistec Aleny Vitáskové" - jména Antonín Panák, Radek Mezlík, Pavel Pinka, Klub plynárenských podnikatelů.
  např. Z-Group licencováno cca 50MW z konce roku 2010 - ty dvě elektrárny jsou cca 12MW
  K logice a pochopení to má daleko, dokonce i k právu ...

  OdpovědětVymazat
 8. Tedy - psát o kauze a nevědět (!), že:

  Nepodmíněný trest ve stejné výši dostala u brněnského soudu i bývalá vedoucí odboru licencí ERÚ Michaela Schneidrová. Bratři Zemkovi mají jít do vězení na sedm a půl roku. Každý z nich má navíc zaplatit pokutu sedm milionů korun.
  Ostatním obžalovaným byl stanoven trest od pěti a půl do šesti let a pokuty od 100 tisíc do půl milionu. Jen u bývalé úřednice ERÚ Ilony Florianové soud upustil od potrestání, byla totiž už potrestána v jiné kauze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tyto informace se objevily v mediích až dodatečně.

   Vymazat
 9. Co je to za mrchu, ta Vitásková, to je zřejmé i z tohoto:
  http://ekonomika.idnes.cz/eru-chce-zabranit-poskozeni-spotrebitelu-pise-vitaskova-sobotkovi-11e-/ekonomika.aspx?c=A160224_124939_ekonomika_neh
  Žeprý by jejím úřadem tlačené tarify "nepoškodily skupiny spotřebitelů...
  Taková nehorázná lež... a lobbing za nenažrané energetické šmejdy a velké spotřebitele... a přenesení zátěže nákladů na bezmocné spotřebitele, kteří ty náklady nijak neindukují a nijak se nemohou bránit...
  Viz též https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/11/15/revoluce-v-tarifech-elektriny-prijde-v-roce-2017-pripravte-si-srajtofle/

  OdpovědětVymazat
 10. Takže pane Pecino, uznáte, že tentokrát odvedla česká justice, když ne výbornou, tak alespoň dobrou práci?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To by bylo velmi předčasné. Informací je stále málo. Relativně nejpodrobněji psal o rozsudku estebák Jemelík na Psu, ale tomu se nedá věřit ani datum, zejména má-li svou agendu.

   Vymazat
  2. Samozřejmě informací je málo, ale vtipné jsou zmínky o politické objednávce. Tu zadal kdo a proč? Obžaloba byla podána ještě za vlády P. Nečase. A to si jako vážně někdo myslí, že za soudcem KS přijede ministerský úředník řešit stranický úkol? A nabídne mu co? Místo na Vrchním soudě? Nebo na Nejvyšším? Nebo devizový příslib do Jugošky?

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>