DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 29. září 2015

Průlom v případu Vlastimila Pechance aneb DNA vraha

Když Krajský soud v Hradci Králové letos v dubnu rozhodl, že znalecký posudek v případu Vlastimila Pechance nesmí zpracovat obhajobou přibraný znalec a přední odborník v oboru forensní genetiky Daniel Vaněk, ale vše, jen ne nestranný policejní Kriminalistický ústav Praha (KÚP), vypadalo to s možností obnovy Pechancova řízení prachbídně (pro pobavení dokument, kde se státní zástupkyně Hana Flídrová velmi strachuje, aby obhajobou najatý znalec možnost posudek zpracovat nedostal).

Stalo se však neočekávané a posudek KÚP vyzněl ve prospěch odsouzeného: zejména se prokázalo, že krev na noži, který se našel odhozený na dvorku svitavské diskotheky, patří osobě se stejnou krevní skupinou, jakou měl zavražděný Otto Absolon, a jediná individuálně identifikovatelná DNA, odebraná z místa, kde je nepravděpodobná kontaminace při odborném nakládání se stopou v soudním spisu (připomeňme, že soud sice obdržel nůž řádně zalepen ve foliovém obalu, avšak ten se vzornou péčí hradeckých soudních úřednic záhy protrhl a s nožem poté manipulovala celá řada osob), tedy tato jediná identifikovatelná DNA nepatří Vlastimilu Pechancovi, nýbrž jiné, dosud nezjištěné osobě.

To by v tuto chvíli mělo stačit na obnovu Pechancova trestního řízení, a co je možná ještě důležitější, DNA nalezená na vnitřní ploše nože patří nejspíše majiteli nože – a tedy s vysokou pravděpodobností skutečnému vrahovi Otto Absolona. Kdo touto osobou je, není arci obhajobě známo: podezřelých je několik, mezi nimi i dnes pětatřicetiletý Robert H. a Karel K., který cca v r. 2003 zemřel. Najít skutečného vraha bude tedy věcí dalšího vyšetřování a případně i dalších znaleckých posudků: mám za to, že nůž dosud nevydal všechna svá tajemství.

Veřejné zasedání o návrhu na obnovu řízení se koná v Hradci Králové už za dva týdny, 12. října; jste srdečně zváni.

Aktualisováno.
Tisková zpráva.

17 komentářů:

 1. Konecne aspon nejaky pozitivni posun v teto nehorazne kauze!
  DS

  OdpovědětVymazat
 2. Kolik budete požadovat odškodné za ta leta v base a zničenou pověst? 20 mil? Min by to byt rozhodne nemělo.....good luck

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řeč byla o milionu za každý rok, ale domnívám se, že by to mělo být 2–3krát víc.

   Vymazat
 3. Tady by se melo obecenstvo poradne podivat, aby konecne pochopilo, ze odsouzeno muze byt kdykoli a za nic, staci, ze budou v nespravny cas na nespravnem miste, a / nebo na tom bude mit neKdo "zajem".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na druhou stranu by mělo obecenstvo také pochopit, že pokud zájem není, pachatel nebude odsouzen, ať už spáchá cokoliv.

   http://www.novinky.cz/krimi/381966-stihani-policisty-ktery-naboural-motorkare-bylo-znovu-zastaveno.html

   Vymazat
 4. Vzhledem k preklusni lhute myslim, ze skutecnemu pachateli muze nyni docela slusne cukat u zadku a dost mozna se na onu diskotheku jen tak nepodiva...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skutecny pachatel uz dle vseho neni mezi zivymi

   Vymazat
 5. OT:
  to je vážně česká justice v takovém hnoji, jak to popisuje tento článek?
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nejsem-vyvrhel-ale-uvazuji-o-fatalnim-konci-Soudce-Havlin-ktereho-posila-za-mrize-Bradacova-promluvil-Z-jeho-vypovedi-mrazi-401357

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jednoho soudce kvalit jako Havlín má každý soud, některé i dva, ale všeobecná laťka je přece jen o trochu výš.

   Vymazat
  2. "Zmiňujete například pomazání výkaly dveří vaší kolegyně?"

   Tito že soudí?? :-o

   Vymazat
 6. Vlastimil Pechanec je dnešní Leopold Hilsner.

  OdpovědětVymazat
 7. Takže na fašounka Homoláče konečně dojde? Aspoň se ukáže, NS scéna celou dobu věděla, kdo je opravdovým vrahem, ale potřebovala mít nějakého mučedníka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ona Pechance do kriminálu poslala NS scéna? :-)))

   -es-

   Vymazat
  2. No, hlavne podstate je, ze jakkoliv nesympaticky je, tak ani Homolac to se vsi pravdepodobnosti nebyl. Vitr fouka odjinud. Kdo to asi byl vedela uz druhy pulka Svitavy. Jenze timto smerem kriminlka vysterovani vest nesmela a media timto smerem taky ani nedutala - a tak to usili na Pechance, aby meli klid.

   Vymazat
  3. Sice znám podrobně spis, ale tolik informací jako někteří vážení předřečníci nemám: nevím, kdo je vrahem; rozhodující pro mě je, že se na noži našla DNA dosud neztotožněné osoby, a je dost pravděpodobné, že dalšími expertisami se podaří najít i další genetické informace, které povedou k usvědčení pachatele.

   Vymazat
 8. Potřebovali obětního beránka,tak ho měli,proč to dělat složitě,když to šlo jednoduše.Od začátku to celé smrdělo,tak jsem ráda,že to jde zpět a věřím,že Vlasta bude odcházet jako nevinný člověk,
  protože já ho tak vidím celou dobu !!!

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>