DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

neděle 3. května 2015

Policie v Brně porušila zákon

Těžký je úděl aktivistův.
Foto: Brněnský deník.
Ne snad tím, že proti blokujícím aktivistům zasáhla (pozorní čtenáři mého blogu jistě na několika fotografiích poznali Davida Navaru, jenž se po neúspěšném tažení proti našemu spolku a neúčinné agitaci u soudu vrhl takříkajíc na práci v terrainu, pročež mu v pátek bylo dopřáno seznámit se s tím brněnským velmi intimně). Zásah proti aktivistům byl zřejmě v pořádku, avšak k porušení zákona došlo označováním účastníků paintballovými kapslemi.

Zákon o policii neumožňuje potřísnit fysickým osobám za účelem budoucí identifikace oděv barvou, a zásada enumerativnosti veřejnoprávních pretensí (laicky: státní orgán smí činit jen to, co je mu výslovně zákonem dovoleno) tak činí z akce evidentní zneužití pravomoci. Nehledě na to, že takto označeným může vzniknout škoda, minimálně ve formě nutnosti nechat oděv vyčistit.

26 komentářů:

 1. Timto prvnim barvenim ovecek se naskytla prilezitost, jak osetrit cesky zakon o oznacovani a pripadnem pepper sprejovani demonstrantu tak, aby byl v soiladu s ustavnim zakonem...... Pan Navara mel bile kalhoty, mozna je ma potrisnene :-).a bude se soudit ...
  :-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď záleží na tom, jaké barvy a jakého původu ty skvrny jsou:)

   Tak jo, jsem trochu škodolibý, ale tihle "demonstranti" v prorežimním trikotu, to je opravdu úsměvná sorta. Jak by řekl soudruh poručík Troník: Dneska můžeme úplně svobodně řvát ať žije USA, buzerantismus či multikulturalismus a nic se nám nestane:)

   Vymazat
 2. Zákon neumožňuje… smlouva nedovoluje… kodex nepřipouští…

  OdpovědětVymazat
 3. Treba se na Vas pane Pecino obrati s prosbou o zastoupeni. Sel by jste do toho?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. opět veřejné přiznání se k vinklaření? ;)

   Vymazat
  2. Proč vinklaření? Jako u přestupku???

   Vymazat
  3. To by si mohl narodovec najmout i Klaru Kalibovou;)

   Vymazat
  4. Á pan anonymní vinklař. To je vůbec zajímavé, jak jsou soudruzi citliví. Třeba takový kuchař nepovažuje miliony spoluobčanů za vinklaře, když si navzájem uvaří.
   V této logice máme plnou republiku pokoutných zahradníků, IT specialistů, zedníků a výživových poradců.

   Vzhledem k chování advokátní komory je třeba zvolat 3x sláva každému, kdo se snaží pomoci bližnímu v otázkách práva nezávisle na AK a rehabilituje tak částečně v očích spoluobčanů tuto profesi.

   Vymazat
 4. Dobrý den, omlouvám se, že zde píši dotaz na skutečnosti z jiného článku. Pane Pecino, nemáte nějaké aktuální informace ke stavu událostí ve věci trestního oznámení na městského strážníka Lubomíra Meda (http://paragraphos.pecina.cz/2014/09/coco-v-petrasek-aneb-fair-trial-v.html)? Zajímalo by mě to, protože pan Medo je majitelem klubu sebeobrany v Rosicích, kde má vliv na mladé lidi od dětského věku, což je činnost, která by dle mého názoru měla vyžadovat naprostou bezúhonnost:

  http://www.streetsurvival.cz/kontakt/

  http://www.streetsurvival.cz/upolove-sporty-pro-deti/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bylo odloženo, protože se zjistilo, že mezi oběma (resp. všemi třemi) úředními záznamy nejsou žádné významné rozdíly.

   Vymazat
 5. Co kdybych si označil já painbolovou kapslí svého "oblíbeného" pomahače a chrániče? Mám takového jednoho, který se mi snažil svým lživým svědectvím uškodit.
  Jak by se to asi tomu klukovi šikovnému líbilo??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, někdy by policajti zasluhovali ochutnat vlastní medicínku. Vy byste byl ve výhodě: Vy nesmíte činit, co vám zákon zakazuje - a v legislativě není značkování policajtů explicitně zakázáno. Zatímco příslušník nesmí činit, co mu zákon nedovoluje. I přes policejní zákonodárnou aktivitu, značkování občanů zatím ve sbírce zákonů nemáme.

   Vymazat
 6. Spíš ne, asi to jde vyprat a zasažený kus oblečení obvykle tolik nestojí.

  OdpovědětVymazat
 7. Je to zde trochu off-topic, nicméně neporušuje policie zákon i v Praze? Jakého přestupku se dopouští lidé, kteří porušují kupní smlouvu a přeprodávají lístky na hokej, že je policie sbírá? http://praha.idnes.cz/policie-zadrzela-pred-02-arenou-prekupniky-se-vstupenkami-pm3-/praha-zpravy.aspx?c=A150505_084628_praha-zpravy_bur

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. TP:

   Doufám, že jste si vědom odpovědnosti za nesprávné rady dle NOZ. :)

   Yossi

   Vymazat
  2. V danem pripade ma ovsem pravdu. Pouziti §50 zakona o prestupcich vyzaduje v takovych pripadech znacne kreativni vyklad.

   Vymazat
  3. Yossi - pan Pecina zde neposkytuje rady za úplatu a pochybuji, že by vědomě tazatele mystifikoval, takže § 2950 aplikovat dost dobře nelze.

   Spíš si říkám, když se budu řídit nějakým prvoinstančním rozsudkem a pak se v rámci odvolaček ukáže, že všechno má být jinak, bude možné dle NOZ vymáhat škodu po konkrétním soudci, který v první instanci špatně rozhodl ?
   To by byla vichřice v justici a konečně by v ČR možná pomalu přestalo platit pořekadlo "co dva právníci to minimálně tři názory". ...

   Vymazat
 8. Cetl jsem vyklad ohledne nedovoleneho podnikani a zrejme to bylo vykladano dle TZ, takze o prestupek skutecne neslo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud neměli živnostenský list, pak je to zřejmě jediná možnost. Jinak by bylo nutné dokázat, že někomu vznikla škoda, a to mám za zhola nemožné.

   Vymazat
  2. Živnostenský list? Ten je potřeba k soustavnému podnikání, ne? Pokud někde u příležitosti MS v hokeji jedno či několikarázově přeprodám pár lístků, rozhodně nejde o soustavnou činnost.

   Vymazat
  3. Takže opravdu kulové. Klasická policejní šikana. Škoda, že podobnou míru hrdinství neprojevili, když se u nás nedávno střílelo v hospodě.

   Dobrý den,
   každý z případů je většinou individuální. Někteří lidé prodávali jeden nebo dva lístky, které jim zbyly. To žádné protiprávní jednání není. Pak se v okolí O2 arény vyskytovali lidé, kteří lístků měli stovky a prodávali je pro zisk. V těchto případech se může jednat o trestný čin neoprávněné podnikání. V jednom případě jsme zaznamenali i prodej neplatného lístku a kupující pak na překupníka podal oznámení. To bylo kvalifikováno jako přestupek proti majetku. Dalších přestupků se lidé dopouštěli tím, že neuposlechli výzvu policisty a opakovaně prodávali lístky před O2 arénou. Tam je totiž prodej zakázán.


   S přáním krásného dne
   por. Bc. Jan Daněk
   tiskový mluvčí pražské policie

   Vymazat
 9. Můžou být rádi, že tam nebyla místo české policie polská. Ta nedávno zavraždila gumovým projektilem fotbalového fanouška. A zdá se, že jí to projde, stejně jako té české paintball. Ale i tak si nemohu odpustit poznámku, že víc než demonstrantům samotným tentokrát vadila střelba paintballovými kuličkami p.Pecinovi a obecně normálně smýšlejícím lidem. Jinak obecný ultralevicový demonstrant se co se týká čistoty dokáže vyrovnat s daleko horšími podmínkami, když jde o "dobrou věc" :-) pan x

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Pecina správně tuší, že zatím se jenom ladily notičky. Napříště už budou značkovat výhradně na opačné straně barikády.

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>