DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

sobota 28. března 2015

Spolčovací Hlava XXII aneb Václav Henych vrací úder

Tento plán nemohl vzniknout v hlavě prostého státního úředníka; něco tak záludného si vyžádalo mentalitu osoby morálně zocelené dlouholetým členstvím v KSČ a ošlehané větry první presidentské volby, samotného Velkého Mathematika Václava Henycha, jinak úředníka ministerstva vnitra, který stál za pět a půl roku odpíranou registrací našeho Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, občanského sdružení: protože po rozsudku Nejvyššího správního soudu, jímž došlo k registraci spolku, už nezbylo ministerstvu mnoho prostoru, jak nám v činnosti bránit, vymysleli Henych a jeho lidé Plán B.

Ten je založen na určité nedokonalosti nové úpravy spolčovacího práva, jak je zakotveno v občanském zákoníku a rejstříkovém zákoně (RejZ). Zákon stanoví, že dosavadní evidence občanských sdružení, vedená ministerstvem vnitra, se účinností zákona, tedy 1. lednem 2014, stává spolkovým rejstříkem podle nové úpravy (§ 125 odst. 1 RejZ). Protože rejstříky vedou soudy, ustanovení § 125 odst. 2 RejZ upravuje, v jakých lhůtách jim ministerstvo předá spisy, arci nepraví nic o tom, co s případy registrací, k nimž dojde až po účinnosti RejZ na základě přechodného ustanovení § 3041 odst. 1 ObčZ, což dopadá právě i na registraci našeho spolku, která byla nastolena rozhodnutím soudu.

Abychom mohli právně jednat, potřebujeme po 1. lednu 2014 nezbytně zápis ve spolkovém rejstříku; ten měl být proveden bez návrhu na základě rozsudku NSS. Městský soud v Praze, velmi pravděpodobně na základě přátelského doporučení ministerstva, však podle rozsudku zápis neprovedl a nepokládal ani za potřebné nás uvědomit o důvodech svého rozhodnutí: neexistující právnická osoba nemá žádná práva. A aby byla paralysace naší činnosti pojištěna i z druhé strany, Henychovi lidé nám odepřeli stanovy s doložkou registrace, s odůvodněním, že nám je pošlou, až jim soudy vrátí spis – takže v optimálním případě nikdy.

Právní bitva o registraci tedy zdaleka neskončila, svých práv se nyní budeme muset domáhat v řízení o provedení zápisu do rejstříku (patrně serií návrhů na určení lhůty k provedení procesního úkonu) a v dalším soudním řízení o uložení povinnosti zaslat nám stanovy s registrační doložkou. Jisto je jediné: neustoupíme, a jak děl klasik genru, we shall fight on the beaches, we shall fight on the landing grounds, we shall fight in the fields and in the streets, we shall fight in the hills; we shall never surrender.

Přijde den, zúčtujeme spolu, Henychu!

8 komentářů:

 1. Znovu název.
  Mě se zdá že název Sudetoněmecké "krajanské sdružení" není přesným překladem německého Sudetendeutsche Landsmannschaft. Landsmannschaft je podle mě "krajanstvo" nebo "krajanství".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ještě něco pro zasmání. Odbor bezpečnostní politiky MV ČR překládal název "Sudetendeutsche Landsmannschaft" ve svojí „Zprávy o problematice extremismu na území České republiky v r. 2000“ jako "Sudetoněmecká zemská družina".

   Cituju:
   Ve Zprávě se píše (str.17), že „tento název bývá do češtiny nepřesně překládán jako Sudetoněmecké krajanské sdružení, zatímco přesný překlad zní Sudetoněmecká zemská družina, což přesněji vyjadřuje její tradiční ideovou kolonizační bojechtivost.“

   Vymazat
  2. viz Výroční zprávy o extremismu a koncepce boje proti extremismu
   http://www.mvcr.cz/clanek/extremismus-vyrocni-zpravy-o-extremismu-a-strategie-boje-proti-extremismu.aspx

   Vymazat
  3. což přesněji vyjadřuje její tradiční ideovou kolonizační bojechtivost

   Počkejte, chcete naznačit, že tohle napsal státní orgán? Bože!

   Vymazat
  4. Družina je Gesellschaft (od Geselle = druh). Landsmannschaft označuje komunitu vzniklou fakticky, založenou krajanstvím, nikoli volbou. Ministerstvo dělí to slovo zcela nesmyslně, a podle toho dopadá "překlad".

   Vymazat
  5. Počkejte, chcete naznačit, že tohle napsal státní orgán?

   Mgr. Jitka Gjuričová (za doby šéfování Mgr. Michala Mazela)
   http://www.mvcr.cz/clanek/kontakty-odboru-prevence-kriminality-ministerstva-vnitra.aspx
   http://www.prevencekriminality.cz/kontakty/opk/osoba-mgr-jitka-gjuricova-2.html

   Vymazat
  6. V podobných zprávách o extremismu se podobných perel najde celé moře. Pokud Vám bylo jejich čaro doposud neznámo je to zajímavé čtivo na dlouhé zimní večery. Určitě doporučuji :-) pan x

   Vymazat
 2. Henych, tupý mouřenín úspěšně škodí dále. Matematik Henych, průměrný Henych. Ale ta ostuda mu za jeho plat stojí.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>