DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

středa 21. ledna 2015

Paterčata

V utěšený skandál jeví se rozrůstat kontroverse kolem rodiny romských paterčat. Můj názor na věc je tento:

Okřídlené rčení praví, že Řím nebyl vybudován za den. Totéž platí v lidské společnosti: Šlechticem se můžete narodit, ale jako šlechtic se naučíte chovat až v dospělosti, vlivem výchovy. Podobně je dokumentováno, že vyhraje-li velkou částku peněz v loterii člověk z nižší vrstvy, nedokáže s ní hospodařit a po několika měsících je sociálně zpět tam, odkud vyšel. Tedy v lepším případě.

Nejinak je tomu v rodině Kiňových. Rodiče, výchovou náležející do spodních vrstev romské populace, se ze dne na den stali celebritou, aniž by se jako celebrita dokázali chovat. Výsledek byl předvídatelný. Naturam expellas furca, tamen usque recurret, jak říkají latiníci.

Není to záviděníhodná posice, v níž se rodina nachází: česká neromská majorita ji upřímně nenávidí, protože pro ni jsou Kiňovi kvintesencí všeho špatného, co Čechům na Romech vadí, a dobrodějové z neziskovek ve své naivitě tlačí rodiče paterčat tam, kde být nechtěli, kde jim to nevyhovuje a kde si sami musejí připadat trapně.

A když navíc dáma z ministerstva zveřejní intimní detaily o poměrech v rodině, které si arci měla nechat pro sebe (advokáti by mohli dlouze vyprávět, co všechno o svých klientech vědí a nikdy neřeknou), vede to k další eskalaci konfliktu.

Moje sympathie jsou v tomto případě na straně romské rodiny. Kdyby ji aktivisté v mediích, i ti volně žijící, nechali na pokoji, mohla prožít celkem klidný, spokojený život. Takhle si přes ni a jejím prostřednictvím vyřizují své komplexy a předsudky miliony lidí. To nikdy nemůže vyústit v nic dobrého.

27 komentářů:

 1. Domnívám se, že v tomto případě příroda nikdy neodešla.
  A kdyby tam pět neziskovek neposílalo zdravotní sestry, ten vrh už by byl pod polovinou a věc by se vyřešila sama.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To si děláte srandu? Pane Pecina, to tu tohle necháte?

   Vymazat
  2. dobře Báša ;-)

   Vymazat
 2. Pane Pecino, když ony ty intimní detaily o poměrech v rodině viděly pravidelně milióny lidí v tv, kvůli té jejich "reality show". Neházel bych to jenom na "ukřivděnou" bývalou pracovnici. Určitě profesionálně selhala, ale by zajímé srovnat, kolik informací, které řekla, nebyly ještě předtím řečeny v tv.
  Ti romové jsou chudáci, co se nechali zblbnout Českou televizí k natáčení toho dokumentu. Narození 5 dětí je velký úspěch, ale přístup médiíí, různých aktivistů atd. udělali z té holky šlechtičnu. Výměna tolika pomocnic v domácnosti o něčem taky svědčí. Napadení jedné z nich, protože nehlídala, i když to nikdy ani neměla dělat, taky.

  OdpovědětVymazat
 3. Audiatur et altera pars: http://www.romea.cz/cz/publicistika/rozhovory/teta-patercat-nektere-kroky-klary-vitkove-rulikove-jsou-z-lidskeho-hlediska-nepochopitelne

  OdpovědětVymazat
 4. Ale ti Cikani přece s tim vším souhlasili. Proč? Očekávali nějaké materiální výhody a ty dostávají... Ze se zbytek společnosti ptá, zda by podobně divadlo a výhody dostala i bila rodina je jen důsledek... Chudý ještě nemusí nutné znamenat hloupý....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejbohatší nejsou ti nejchytřejší, ostatně hromadění bohatství jistý deficit intelektu přímo vyžaduje, ale na druhé straně jsou hloupost a chudoba rodné sestry. Tady arci není řeč o hlouposti jako mentální nedostatečnosti, ale o navyklých stereotypech chování typu: mám peníze-naházím je do automatu-nemám peníze.

   Paní Kiňová nedokázala projevit elementární sebereflexi a nyní sklízí plody svých chybných rozhodnutí. Je mi jí líto, upřímně

   Vymazat
  2. No v případě, že si pod sebou někdo sám podřeže větev díky vlastní blbosti je spíš na místě říct si: "Dobře mu tak."
   Jako mediální hvězda ostatně musí paní Kiňová počítat s tím, že tato pochybná sláva s sebou nese i nějaká ta negativa v podobě nižší míry soukromí apod. Proč by měla mít nějakou výjimku oproti Bartošové, Vondráčkové nebo jiné podobné "celebritě" mi není známo. Arci když pozitiva mediální slávy bez odporu přijímala.
   pan x

   Vymazat
 5. Nelíbí se mi současný hon na paní Rulíkovou i když nepochybně profesionalitu porušila. Jenže kde je profesionalita ministerstva, které umožňuje aby si jeho zaměstnanci vedli paralelní vlastní sociální byznys? To je ovšem otázka pouze řezníčka, neboť na tomto ministerstvu to tak bylo odjakživa.

  OdpovědětVymazat
 6. Druhá Iveta Bartošová. Média ji pronásledují, štvou jí, ale ona (Kiňová) bez nich nemůže být.

  OdpovědětVymazat
 7. Kdy už konečně skončí znevýhodňovaní většinové společnosti??!!!! Kdy už skončí rasismus vůči bílým??!!! Pokud lidé budou pořád takoví jací jsou,tak bude zde jen tma a bila zanikne.Volby to nevyřeší!!!!! To už víme

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čekal jsem na tebe, nešťastníku. Mám tu pro takové, jako jsi ty, vzkaz od Magora:

   "Tenhle českej národ - řekl jsem to několikrát - je rasistickej, xenofóbní, nenávistnej, vychcanej, zasranej (...) Já českej národ mrdám, já mam jediný štěstí, že mám hnědý cikánský voči, pravděpodobně ňáká moje prababička byla cikánka nebo ji voklátil ňákej cigoš. Mrdám Čechy...."


   Více zde: http://www.chupacabrito.cz/products/ivan-martin-jirous-receny-magor/

   Vymazat
  2. Jenže bez českého národa - ať je jaký chce - by byl pan Magor byl pan nikdo...

   Petr V

   Vymazat
  3. Navic Magor byl magor. Pro me patri k bande minonu typu Sartre (podporovatel Pol Pota), kteri jsou na jedne strane genialni, na druhe strane uplny hovada.

   Z tehoz rozhovoru: "Před časem, když jsme se naposledy viděli, tak jsi mě pochcal, chtěl si tím něco říct?", "Ne, to byl pravděpodobně bezděčný freudistický akt.". No super, nazory toho cloveka je treba brat vazne.

   Krasne to shrnul George Orwell: "Some ideas are so stupid that only intellectuals believe them".

   Vymazat
  4. Děkuji za vysvětlení oběma představitelům většinové společnosti, které tak křivdí přebujelý sociální stát. Už chápu, že "rasistickej, xenofóbní, nenávistnej, vychcanej, a zasranej" český národ být nemůže, když to tvrdí někdo jako byl polpotovec Jirous.

   Vymazat
  5. Ted vidim, ze jsem ujel. Zni to jako bych tvrdil ze Jirous je stejne spatny jako Sartre, a pro to nemam zadny argument. Jen jsem chtel rict, ze nazory umelcu je lepsi brat s velkou rezervou. Tim netvrdim ze nemaji nikdy opravdu (vase druha veta).

   Z ceskeho naroda znam snad par promile ale prijde mi celkem v pohode. Par vychcanku znam, rasistu ani xenofoba zadneho.

   Vymazat
  6. To je jistě pravda, která zvlášť u Magora platí dvojnásobně, pokud ovšem nejde o použití jeho citátů jako reakce na výplody některých diskutérů na tomto blogu.

   Sám Jirous byl uhnětený českou kulturou, aniž by mu to bránilo v produkci trefných postřehů, které se týkají současného stavu českého národa. Spíš naopak, najdeme u něj ozvěny myslitelů jako byli Jaroslav Hašek nebo Ladislav Klíma.

   Pro blížší pochopení současného českého myšlení si Vám dovoluji doporučit četbu úplně prvního příspěvku v této diskuzi a jestliže by to nepomohlo, tak převtělení do duševně nemocného romského bezdomovce.

   Vymazat
  7. Magor je dodnes inspirativní. Za dva týdny budou předneseny závěrečné řeči v procesu Power a počítám, že by se tam něco z jeho díla dalo použít.

   Vymazat
  8. No pokud myslite to s tou prirodou... no ten me trochu zarazil. Pokud myslite prvni v tomto vlakne, taky me zarazil. Nicmene "znevýhodňovaní většinové společnosti" je jen jiny nazev pro "pozitivni diskriminaci". Ta probiha velmi intenzivne i v nejsilenejsich formach, at je to "sleva" pro macetare nebo "kulturni bonus" pro znasilneni nebo vrazdy ze "cti" (bezne na zapade). A na tom opravdu nic pozitivniho videt nemuzu.

   Ta "tma" je asi demograficka prognoza. Rozhodne bych to tak nevyjadril, ale predpovidate snad jiny vysledek?

   Vymazat
  9. Je na na každém národu, jakou si zvolí populační nebo přistěhovaleckou politiku. Upozorňuji, že Češi nejsou v postavení Palestinců (také palestinských Arabů), kterým dějiny tuto možnost prostřednictvím Turecka a Velké Británie odepřely.

   Měl jsem na mysli úplně první příspěvěk, s jehož autorem by se Magor jistě vyrovnal podle svého prohlášení "se zmrdama se bavim pouze pěstí".

   K tomu dalšímu příspěvku bych měl jen dotaz, zda Vás stejně jako pozitivní znepokojuje i ta negativní, tedy skutečná diskriminace.

   Vymazat
  10. Vetsiny narodu si nikdo na nic neptal. Vyjimkou je treba Svycarsko.

   A ta pozitivni ma byt jako neskutecna???

   Na znamenku nezalezi. Jsem proti kazde diskriminaci ze strany statu. Ke statu pocitam vse (byt castecne) placene z dani.

   Obecne jsem i proti diskriminaci ze strany jednotlivcu, ale jeste vice jsem proti jejimu potirani statem.

   http://en.wikipedia.org/wiki/Debates_within_libertarianism#Race_and_sex

   Vymazat
 8. Problém je v přebujelém sociálním státě, pak levice vyrábí nesmyslné programy podpory, těch ci oněch...

  Petr V

  OdpovědětVymazat
 9. "Pro blížší pochopení současného českého myšlení si Vám dovoluji doporučit četbu úplně prvního příspěvku v této diskuzi a jestliže by to nepomohlo, tak převtělení do duševně nemocného romského bezdomovce."

  To je ale blbost... Myslíte, že by diskusi prospělo ztotožnění (převtělení) do asketického nihilistického - this time on the route - moravana?

  Petr V

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šlo mi o to, že privilegovaným příslušníkům společnosti bývají obvykle cizí životní podmínky sociálně vyloučených natolik, že si vůbec nedokáží připustit svůj pocit nadřazenosti, který je ovládá a který berou jako oprávněný a samozřejmý.

   Vymazat
 10. Matka paterčat přišla kvůli daru o sociální dávky. S odvoláním u soudu neuspěla
  http://www.lidovky.cz/matka-patercat-prisla-kvuli-daru-o-socialni-davky-s-odvolanim-u-soudu-neuspela-1yq-/zpravy-domov.aspx?c=A170801_122815_ln_domov_ele

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uronil jsem nad jejich trudným osudem kroupu... :-P

   Vymazat
  2. No hlavně ten chlap intenzivně hledá práci celý život a ještě se mu to nikdy nepodařilo. A to je tady tolik práce a tak málo lidí, že pomatenci chtějí tahat lidi ze zahraničí. A tento člověk ne a ne práci najít. To musí být diskriminace.. potrestal bych práci, že se mu schovává!

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>