DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 6. ledna 2015

Nejvyšší soud k digitálnímu pirátství

Nějak mne přestává bavit na blog psát, protože mám pocit, že o všem zajímavém, co se v právu děje, jsem už nejenže napsal, ale bylo to tak dávno, že už se na to zapomnělo a po vzoru kolegy Wu bych mohl zbytek produktivního života prorecyklovat.

Nejvyšší soud pátým trestním senátem rozhodl, že výše náhrady přiznatelná v kause porušování autorských práv v adhesním řízení není automaticky škodou, na jejímž základě se posuzuje závažnost trestného činu. Což jsme pojednali před pěti lety hned ve dvou textech ([1], [2]).

Myšlenka rozštěpení škody na vyšší fiktivní, civilní, a nižší trestní, je jistě podnětná, usnesení NS však otevírá prostor zpochybnit – přinejmenším co do ústavní konformity a eurokonformity – celé ustanovení § 40 odst. 4 autorského zákona o paušální náhradě ušlého zisku. Formulace tohoto ustanovení patrně vylučuje v případě, že se poškozený rozhodne uplatnit opci dvojnásobku, moderační právo soudu, a tak zbývá jedině § 2 odst. 3 ObčZ: Výklad a použití právního předpisu nesmí být v rozporu s dobrými mravy a nesmí vést ke krutosti nebo bezohlednosti urážející obyčejné lidské cítění.

Snad s tím někdo u soudu uspěje.

7 komentářů:

 1. Člověk se nemůže divit,když třeba 1.Cd
  stojí 500 Kč.Kdyby to slevili na rozumnou cenu, tak by toho prodali víc a i víc vydělali.A nebylo by tolik černých kopií!!! Hudební a filmový průmysl to pořád celé roky nechce pochopit!!! Strašně se diví že jim klesají prodeje!!! Chápu že pro většinu lidí Cd za 500 a mnohdy i za více je hodně.Dokud to tenhle průmysl nepochopí,tak kopie v takovém a ještě větším měřítku nikdy nezmizí.A trestní postihy stejně nepomáhají.

  OdpovědětVymazat
 2. Bylo by dobré tento argument rozvinout na všechny výrobky, kdyby auta nebyla tak drahá a výrobci pochopili, že za rozumnou cenu by jich prodali 10x tolik ( a navíc by se nekradla )... Kdyby starožitníci a zlatníci pochopili, že v obchodech mají jen harampádí akorát tak do sběru, nikdo by je nikdy nevykradl...

  Petr V

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Petře Ale auto si nestáhnete či nezkopírujete.A pan Pecina to níže vysvětluje správně.

   Vymazat
 3. Apropo, co je to rozumna cena. Ja za večer rozumně 500 prochlastám... :-) ... Zjistil jsem, ale, že když v nestřeženém okamžiku ztopím lístek, tak chlastám za rozumných 200 Kč :)

  Petr V

  OdpovědětVymazat
 4. Tento argument by začal být validní, kdyby si zlatníci mohli vyrobit další prstýnek na kopírce. Nejsem stoupencem digitálního pirátství, což je snad z mých textů patrné, avšak obdobnou demagogií debatu nikam nedovedete.

  OdpovědětVymazat
 5. Ale ja neargumentuji x argumentům nákladům kopírování ( i zlatník přeci můžete prsten zkopírovat ), ale x argumentu rozumné ceny --- co to je???

  Petr V

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozumnou cenou předřečník míní patrně takovou, že by pirát koupil a nekradl. Hypothesa, že by při prodeji za tuto cenu dosáhl prodejce vyššího zisku, mám za obtížně prokazatelnou; nejeví se mi pravděpodobným, že by někdo v tomto oboru podnikání stanovoval své ceny "nerozumně", naopak bych si myslel, že mikroekonomické zákonitosti i tam víceméně fungují.

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>