DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pondělí 5. května 2014

A. B. Bartošovi s láskou věnuje Česká televise

Nevesel, ba žalostiv byl by předvolební život v této skutečnou demokracií nenavštívené zemi, kdyby nebyl aspoň jeden předvolební spot ředitelem příslušné veřejnoprávní sdělovací instituce zakázán. Původci zakázaného díla si obvykle nemají důvodu stěžovat, neboť tato forma propagace je levná a účinnější než cokoli, co by to televisního nebo rozhlasového vysílání dokázali sami vpravit.

Před evropskými volbami, touto škraboškou zakrývající demokratický deficit Evropské unie (jež, jak jako přesvědčený eurofederalista již dlouho tvrdím, se buď zreformuje nebo v bolestech zanikne, ale neodbíhejme), připravila takový spot skupina podivínů okolo novináře Adama B. Bartoše a Ladislava Zemánka; přesný název jejich truchlivého spolku po mně, prosím, vědět nechtějte, schopnost vybrat název snadno zapamatovatelný není oné skupině stejně jako jiným, notabilně např. Pravým Cibulkovcům, vlastní.

Zde je:Vidíme pot pourri všech zel, co jich soudobé konspirační theorie znají: přistěhovalectví, islamismus, svobodné zednáře, sionismus, surveillance state, povinné očkování, euro, chemtrails, 911, Matrix a nakonec přirozeně pereniální ikonu všech antisemitů, Leopolda Hilsnera podřezávajícího košeráckým nožem naši modrookou holku Anežku.

Osobně soudím, že takto pojatý volební spot je spíše než pro politologa materiálem pro psychiatra, avšak klíčová otázka je tu jiná. Totiž: je přijatelné, aby se ředitel rozhlasu a televise stali v předvolebním období garanty zákonnosti nebo dokonce politické korektnosti k odvysílání předloženého materiálu?

Jsem přesvědčen, že nikoli, takovou roli musí plnit nezávislý orgán veřejné moci, např. Nejvyšší správní soud, a své ingerence do volebního procesu by při tom měl omezit na naprosto nezbytné minimum. Jestliže dosavadní případy proskribovaným spotům a jejich tvůrcům spíše dopomáhaly k popularitě, jak dlouho bude trvat, než některý příliš iniciativní (nebo, jak prostý lid praví: předposraný) ředitel pocítí nutkání pomoci svému volebnímu favoritovi a zakáže spot jeho konkurenta?

Jestliže mám všechny dosavadní zákazy za excesivní a v demokratické společnosti neodůvodněné (a ten poslední, v tomto textu traktovaný, asi ze všech nejvíc), za daleko větší nebezpečí pokládám samotnou možnost takové předvolební selekce, soustředěné do rukou dvou lidí, ředitelů veřejnoprávních medií.

Jistě lze namítnout, že bude-li kontrola spotů svěřena soudu, dostane při známém soudcovském alibismu rozhodování o výsledku voleb do rukou znalci na extremismus kvality Svoboda, Mazel nebo Papiežová, avšak i to je lepší, než praxe stávající, kdy je garantem naší správné volby sám rozhlas nebo televise.

30 komentářů:

 1. Kdybych ten spot viděl v jiném kontextu, myslel bych si, že je to začátek eurohujerského spotu, neobratně se vysmívajícího a karikujícího odpůrcovský. (jako např. hořtice v podání TOPky) Mám ale dojem, že tam někdo našel cosi závadového (http://zpravy.idnes.cz/ct-odmitla-prijmout-spot-od-bartosovy-strany-ne-bruselu-pkx-/domaci.aspx?c=A140505_112710_domaci_kop), protože debilnost spotu (či jeho tvůrců) by pro zákaz nestačila, na je potřeba dotknouti se nedotknutelných. Každopádně tím zajistili dílku aspoň dočasnou popularitu.


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych taky myslel, že jde o parodii, vždyť příčetný člověk nemůže v r.2014 lákat voliče na Anežku Hrůzovou. Ale po tom, co předvedli čeští spisovatele a kulturní fronta vůbec před presidentskou volbou, bych překvapený být neměl.

   Vymazat
 2. No, ac jsem zastance svobody slova temer absolutni, tak si myslim, ze za to, co ABB predvadi na vsech sitich, se zaloby docka a ja se tomu nedivim, spis se divim, ze se tak nestalo. DS byla zakazana snad i za mensi excesy :-) Kazdopadne je to uplnej CVOK a ty lidi kolem nej taky, mely by se hromadne lecit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano. Nad tím spotem si říkám, zda by nebylo správnější studovat politologii jen jako jedno z odvětví psychiatrie.

   Vymazat
 3. Leon Kreutzfeld5. května 2014 17:10

  Pred minulymi ci predminulymi evropskymi volbami zase mela kontroversni volebni spot Narodni strana jakesi pani Edelmannove, ani nevim, kde ji je konec, jestli vychovava deti, nebo porad vymysli konecne reseni.

  Nevim, jestli se tedy pred kazdymi volbami objevi nahodou jeden kasparek, nebo jestli tim treba BIS, Bilderberg nebo proste jen trpaslici nemonitoruji miru zpitomeni elektoratu.

  OdpovědětVymazat
 4. Byť
  formální kontext veřejného práva včetně voleb je nepochybný, přesto ČT
  nevystupuje jako regulátor, který vyčleňuje onen klip z politické
  soutěže, ale jedná v rámci svobody, pro níž je typické i hodnocení,
  včetně označování za okrajnost. Podstatné je, že opravdové hodnoty tyto
  zákazy =upozornění, co si najít na YT naopak v rámci jinak otevřeného
  trhu posílí. A jak sám píšete, získají reklamu zadarmo. Jesus Christ
  Superstar byl ve své době zakázán BBC. Ano, toto je politický kontext,
  ale přesto tím spíše by zde měly platit stejné principy. Ne pozitivně
  diskriminovat jakýkoli extrém.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu do té míry, že televise opravdu nemůže rozhodovat o veřejných oprávněních politických stran, problém arci je, že tak činí. Vztah mezi kandidujícím subjektem a vysilatelem je striktně veřejnoprávní, odvolání na předpisy soukromého práva tu proto nemá místo.

   Vymazat
  2. Vztah je veřejnoprávní, ovšem jen po právo na umístění klipu pro kandidující
   subjekt, které však nelze vykládat automaticky jako imunitu z jinak
   protiprávního obsahu. Smluvní přímus např. k přepravě zboží teoreticky
   neospravedlňuje obchod s narkotiky. Jsou to dvě věci: mít zajištěný
   vstup do média a splnit podmínky jako kdokoli jiný v televizi. Volební
   zákon jen stanovuje, že za obsah klipu odpovídá kandidující subjekt, což
   znamená na jednu stranu, že sice ČT již nikoli (ochrana před kriminalizací médií), na druhou stranu tím
   pořád není dána imunita, naopak odpovědnost, tj. i nutnost nést následky
   nesplnění primární povinnosti, a všechny nejenom následné.

   Vymazat
  3. De lege lata máte v podstatě pravdu, ale snažím se argumentovat, že tento stav je neudržitelný, protože propůjčuje televisi a rozhlasu příliš silné pravomoci neslučitelné s jejich postavením. Klip s hadem rozhodně není prima facie trestný, přesto nebude odvysílán.

   Vymazat
  4. U
   televize stačí např. už výraznější nahota přes den, která také není
   trestná. Rozumím Vašemu argumentu, nebezpečí narušení cíle volebního
   zákona hrozí např. u seniorů, kteří nepoužívají internet, a mělo by zde
   být rozhodnutí soudu na návrh např. ČT. Opačná interpretace, že ČT musí
   pouštět cokoli, i ilegální obsah, je dostat se z bláta do louže. Taková
   věc by musela být dána výslovně.

   Vymazat
  5. Ale ona je dána výslovně, absencí oprávnění censurovat spoty, a vyplývá to i z právní síly norem, které jsou implementovány: právo na předvolební presentaci je imanentně silnější než právo voliče nevidět nevhodný obsah.

   To by za chvíli o obsahu kampaně rozhodovali lepiči billobardů a deníky, které tisknou inseráty (takový precedens už tu ostatně je).

   Vymazat
 5. Tragedie... Svzácká , odborářská , normalizační TV něco opět nepustila.... ( má v tom tradici ).... A pan Pecina by raději viděl soud nebo psychiatry, aby rozhodovali :O .... jj tak to by byla svoboda... To co se stalo bylo naprosto nesvobodne...ba co víc svobodu pošlapávající!!!

  Petr V

  OdpovědětVymazat
 6. Trochu tomu nerozumím, myslíte si tedy, že by měla mít ČT povinnost odvysílat jakýkoli spot (byť by se tím dopustila trestného činu) a řešit to ex post? Přece v situaci, kdy se dramaturg ČT domnívá, že tenhle spot naplňuje znaky (jakkoli nesmyslné) skutkové podstaty § 356 TZ (u současného extensivního výkladu zastávaného u pravicového extrémismu OČTŘ zcela legitimní závěr), jej nemůže odvysílat.

  Yossi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tvrdím, že televise si nesmí osobovat rozhodovat o této právní otázce, takže buďto by měl místo ní rozhodovat volební soud, anebo by měla být povinna spot odvysílat a potenciální delikt by se řešil následně.

   Vymazat
  2. Volební soud má rozhodovat o tom, zda by to byl TČ?!

   Rozhodnout si o tom, zda se něčím dopouštím TČ je přece právem i povinností každého subjektu práva.

   Yossi

   Vymazat
  3. Zrovna ale u TČ, které se prefabrikují na základě dojmologie soudních znalců je to trochu o hubu. Zlaté mouchy seroucí na císaře pána!
   Ono to připomíná minulý režim. I když nebylo zakázáno kritizovat KSČ nebo pochybovat o VŘSR, byla témata a slovní spojení, která bylo lépe nepoužívat. A ty věci na hraně - schvalovací komise se pro jistotu zeptala, jak to soudruh myslel, aby si to jiný soudruh špatně nevyložil a soudruzi to obratem radši předělali. A za 5 let v TV štkali, jak byli pronásledovaní režimem.

   Vymazat
 7. Tomáš Marný6. května 2014 10:12

  Že se nad ČT někdo ještě pozastavuje ...

  OdpovědětVymazat
 8. Přijde Vám korektní smést ze stolu něco na základě onálepkování jako "konspirační teorie" nebo "případ pro psychiatra"? Nevím jestli je Vám znám pojem logický klam, ale ad hominem nebo osobní nevěřícnost jsou logickými klamy.

  S postupem ČT nesouhlasím a neosuhlasím ani s příspěvkem a postupem pana Peciny.

  OdpovědětVymazat
 9. Domnívám se, že předvolební klip porušuje především zákon 246/1992 Sb. (min. §2 odst. 2) ve znění pozdějších předpisů a proto s jeho neodvysíláním souhlasím. Na zváženou je, zda se tvůrce nedopouští návodu k přečinu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) Já si hlavně myslím, že klip porušuje doktrinu (jediné) Pravdy a (povinné) Lásky, jejíž se Česká televise cítí být zvěstovatelkou a šiřitelkou.

   Vymazat
  2. Pro mne si tu hruzu v TV poustejte, ale je to ostuda pro cele Cesko, kdyz clovek vidi takove boratske zabednence , jak se tito drze hlasi na nejakou verejnou funkci...
   Ceska televise je statni, pokud vim. Ma kontrolni organ, zvolenou Televisni radu. Patnact muzu, (pochybuji totiz, ze je tam vic nez jedna zenska), se dohodllo, ze klip je nevkusny, indikuje diskriminacne zidovske stereotypy, primitivne hlasa nesnasenlivost, strasi obcany ruznym bludy , tedy je pro verejny prostor naprosto nevhodny.
   Ver Statech by na PBS-statni televisi taky nepustili, kdyby misto Zidu figurovali cernosi..

   Vymazat
  3. Správně jste odhadla, že v Radě ČT je právě jedna žena, ale než vaše výroky typu, co by PBS odvysílala nebo neodvysílala, akceptuji pouze v případě, že takový případ skutečně doložíte odkazem; takto jsou to pouhé spekulace a výmysly.

   Vymazat
  4. A jen dodávám, že Rada naposledy zasedala 23. dubna a o klipu tudíž nerozhodovala ona, ale ředitel.

   Vymazat
  5. Televisni Rada tedy zasedat mela a jeji povinnosti bylo zduvodnit, proc specificky tento volebni klip nepovoli..
   Pane Pecino, jak mohu dat odkaz, kdyz vim, ze by se nikdo neodvazil se drze otirat o cernochy takovym zpusobem jako se cesti rasisti otiraji o Zidy. Jiste Vas ctou lidi zijici ve Spojenych Statech, at se ozvou oni a opravi mne. Proste to je tak, ze kazda spolecnost ma nedotknutelnou svatou kravu .. Nekdy je americka verejnost az prilis utlocitna....
   Jiste si udelate obrazek o vnimani rasismu v Americe sam:

   http://www.huffingtonpost.com/2014/05/06/new-york-racial-slurs-resolution_n_5276045.html?utm_hp_ref=new-york&ir=New+York
   Vymazat
  6. Pane Pecino, jak mohu dat odkaz, kdyz vim, ze by se nikdo neodvazil se drze otirat o cernochy takovym zpusobem jako se cesti rasisti otiraji o Zidy.

   Já se, paní Danielo, klidně otřu. Rasistická černá díra.

   Jedna ze zúčastněných černých "hvězd" - produktů "slavné" americké affirmative action - je dokonce soudcem. Za takový výkvět inteligence by se nemusely stydět ani leckteré české soudy. :-)))

   Vymazat
  7. :-))
   anonyme 10:03
   To uz je excess, ale ano, tak to casto chodi ve velmi korektni Americe...Cim vyssi spolecenske postaveni, tim vetsi strach byt oznacen za rasistu.. Affirmative action se uz moc nepouziva, mnozi cernosi si nasli hrdost se o tuto berlicku neopirat.. Trvalo to ale padesat let, Cesko ma pred sebou to same s Romy..
   "Cerna dira" je mimo nadavky vseobecne (anus), take urazlivy slang pro sirokou vaginu, neb v otrokarskych dobach cernosky rodily hodne deti, aby mohly kojit bile deti otrokaru a nasledne mely reproduktivni organy silne rozsirene..
   Proti Bile dire by se zase vyhrazovaly belosky.... :-)))
   Dalsi zabavny dvojsmyslny slang je black berry, beries vnimane jako koule, kulicky. President Obama nema rasovy mindrak a ma smysl pro humor, takze oznamil narodu, ze ma a pouziva sve BlackBerry (mobil)...

   Vymazat
 10. Jenže on ten spot má v sobě dokonce i otevřeně sexuelní narážky, to za mých mladých let nebývalo, to by si nikdo jaktěživ nedovolil.
  Marie Hrčínová

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jake otevrene sexualni narazky, pani Marie ?
   Ja, ze mi to uniklo, had samozrejme sexualni symbol je, ale v klipu je tento symbol zlotrily, ohrozujici, coz je nezaslouzena indikace na zlo.. Zde had sexuelne nenarazi...:-)
   Ve videu je jiste minen plaz , satan, vecny had Ouroboros, ktery se chysta zatahnout smrtici smycku kolem mirumilovnych evropskych narodu..

   Vymazat
  2. Biblický had-svůdce je samozřejmě preeminentním sexuálním symbolem; jistě si místo něj nemohli vybrat klokana!

   Vymazat
 11. Tak panu Pecinovi se líbí povinné očkování, v tom případě nevěřím v jeho touhu po svobodě a spravedlnosti.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>