DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pátek 4. dubna 2014

Ústavní přestupek aneb K otázce správněprávní nezpůsobilosti positivních lustrantů

A pak, že právo nemůže být zábavné: Úřad městské části Praha 1 hodlá zahájit přestupkové řízení s Bohuslavem Sobotkou za to, že ten jako premier navrhl jmenovat ministrem positivně lustrovaného Andreje Babiše. S podobnou mírou právní relevance by mohl být chodec, který přešel na červenou, stíhán pro rozpoutání útočné války.

Zajímavější bude arci osud správních aktů, které Babiš vydal a vydá. Pokud by fakt positivní lustrace vyšel najevo až později, nebyla by jejich platnost patrně napadnutelná, ale protože Babiš lustrační osvědčení nepředložil, ač k tomu byl povinen, lze zpochybnit jeho oprávnění k výkonu ministerských pravomocí a limine. Podobně, byl-li by ministrem jmenován nezletilec nebo nesvéprávný, a tento fakt by byl znám již v době jmenování, byla by nicotná všechna jednání, která by tato osoba jako ministr domněle učinila: ministrem se totiž nikdy nestala.

Můj odhad je ovšem takový, že Babiš si negativní lustraci na Slovensku prostě koupí a tím bude problém zažehnán.

12 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Podle mě ústavní právo není odvětvím správního práva.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Správní soudy mívají tendenci být opačného názoru, viz rozsudek ve věci "věčného justiční čekatele" Langera.

   Vymazat
  2. Jeden senát NSS nejsou "správní soudy" :)
   Naopak plénum ÚS ve věci předsedkyně Brožové.

   Vymazat
  3. Přestupkové řízení s předsedou vládu za to, které ministry navrhl, toť vrchol absurdity, ke které vede nerespektování autonomie ústavního práva.

   Vymazat
 3. A co jiného může občan dělat, než podávat upozornění na přestupek? Babiš byl jmenován ministrem bez toho, aniž by splnil podmínky takového jmenování, ale pokud mi to vadí, co mohu dělat? Žalovat u soudu? Ten odkáže na úřad. Žalobu k ÚS podat nemohu, dokud mně konkrétní krok tohoto ministra nezpůsobí prokazatelnou ujmu a i tehdy musím napřed k bežným soudům....

  OdpovědětVymazat
 4. Občan "nepodal upozornění na přestupek". Občan udal.

  OdpovědětVymazat
 5. S tím nemohu souhlasit. To je tím, že platné právo pořád plete nedovolenost a neplatnost. Jmenovat positivního lustranta ministrem je zřejmě (osobně bych lustrační zákon vyložil jinak) nedovolené, ale ne neplatné, na rozdíl od nesvéprávného (což je i nezletilec). A pak nelze zapomínat ani na nicotnost, což by bylo jmenování třeba nascitura či zvířete.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lustrační zákon hovoří o tom, že "předpokladem pro výkon funkce je…", což dovoluje ten výklad, který jsem nastínil, aniž bych na něm lpěl.

   Vymazat
 6. Co je to zase za nesmysl? Dočkáme se i ústavního trestného činu?

  Mirek Vorlický

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ústavní trestný čin samozřejmě existuje – je jím velezrada.

   Opravdu byste nechtěl komentovat raději blog o thematu, kterému aspoň minimálně rozumíte?

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>