DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

středa 13. listopadu 2013

Barvy

Bulvární blog vyžaduje bulvární themata, jinak hrozí, že se bulváruchtiví čtenáři a najmě čtenářky odeberou jinam, kde jejich intelektuální libido ukojí lépe. To je jasné. Ale kde brát, když člověka napadají samé seriosní myšlenky? Aspoň nějaké bulvární zážitky kdybych měl, ale jako naschvál, už několik týdnů nic, vyjma snad pokusu o opravu plynové karmy, jenž arci thematicky spíše než tomuto blogu odpovídá rubrice Pat a Mat opět v plném nasazení.

Něco snad přece. Naučiv se TeX, pojal jsem záměr nahradit letitý hlavičkový papír něčím modernějším, vzdušnějším, elegantnějším. To provést je v TeXu hračka, leč běda, TeX je tak výkonný, že dokáže být svému uživateli prokletím. Dohotoviv návrh, chtěl jsem se přesvědčit, jak by vypadal v jiné barevné kombinaci než oné potenciálně závadové, ve které jsem ho původně vytvořil. Vzal jsem tedy ze stránky Chiraga Mehty seznam pojmenovaných barev a s použitím Pythonu a TeXu si sestavil dokument, zachycující hlavičkový papír v jednotlivých barvách. Samotný pythono-texový úkon zabral pár minut, ale výsledkem je soubor, který má cca 1500 stran a k mému zděšení obsahuje tolik použitelných barevných variant, že už tři hodiny jím listuji a listuji a jako Buridanův osel jsem skončil bez hlavičkového papíru, protože si prostě nejlepší variantu nevyberu.

Jen z první stovky barev se mi líbí: Allports (str. 12), Aluminium (str. 17), Amazon (str. 19), Amber (str. 20), Anzac (str. 29), Apple (str. 33), Astral (str. 52), Astronaut (str. 54), Atoll (str. 58), Azure (str. 68), Barberry (str. 78), Bay of Many (str. 84), Bay Leaf (str. 85), Bermuda Gray (str. 92) a Bilbao (str. 97). A to jsem, prosím, v jedné patnáctině, a jestli jsem neumřel, tak listuji a vybírám dodnes.

Aktualisováno.
Vyřešil jsem to takto.

Aktualisováno.
Oprava: takto. Ale teď už s barvami definitivně končím!

14 komentářů:

 1. Začal bych eliminací všech barev, v jejichž RGB zápisu (a pro jistotu možná i CMYK a dalších používaných) se vyskytují čísla 18 a 88 ;-)

  JJ

  OdpovědětVymazat
 2. Na tyto situace mají výbornou repliku bratři Slováci: "Tak vám treba!"
  Výběr jmen proměnných v programech a scriptech Vás již očividně nenaplňuje a netrávíte pojmenováváním stejně času jako vymýšlením algoritmu, tak je holt potřeba se posunou do dalšího levelu.
  Ten dokument doporučuji smazat a nikdy víc negenerovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen se neposmívejte. Právě se snažím vytvořit shortlist, na kterém bude nejvýš 200 barev, a nevylučuji, že se mi to ještě před půlnocí podaří.

   Vymazat
 3. Rudou, ve Vašem případě jedině rudou, pane Pecino! Přeci byste jinou barvou v kombinaci s bílým pozadím (papíru) a černým textem nechtěl mást OČTŘ, soudní znalce a další četné řady obránců republiky s jejím právním řádem.

  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flag_of_the_NSDAP_%281920%E2%80%931945%29.svg

  Jan Valtr

  OdpovědětVymazat
 4. Mne se soubor slozeny p.Pecinou v barve nenastavi, takze jsem usetrena visualniho naporu na me prave oko, ktere bylo zrovna nedavno zbaveno sedeho zakalu. .Vsechny barvy jsou ted ostre, nekdy pusobi az tvrde...Tim chci rici, ze vsechny barvy jsou filtrovane individualnim zrakem a mne vzdycky fascinovalo, jak ruzni lide vnimaji barvy ruzne intensivne..
  Barvy generovane pocitacem jsou michany ze zakladnich tri barev jake vidime v duze a vsechny odstiny a nuance jsou vlastne tvoreny mathematicky, michanim..Existuje formula k dalsi reprodukci, ale ve virtualnim svete neexistuje emotivni vnimani barvy.. Ruda barva-pruh na praporu je aktivni element, na jablku nebo ruzi pak stejna barva pusobi jinak.....
  DC
  ...

  OdpovědětVymazat
 5. Co dávat barvy podle typu podání? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Budu střídat motta: dum spiro spero nebo de profundis clamavi se hodí v mnoha situacích :-)

   Vymazat
  2. Konkrétně: Dum spiro spero – ústavní stížnost nebo stížnost k ESLP, De profundis clamavi – žaloba o náhradu za nesprávný úřední postup, Es kommt der Tag – podání v řízení o registraci našeho o. s., Vstanou noví bojovníci – obzvláště vleklé restituční spory, Tisíc let v šachtě žil – pracovněprávní spory.

   Vymazat
 6. Tak kamarád patřil k partě, co se snažila zachránit Prostějov ... málem ho omývali, když zjistil, že vzorník jen na podšívky má asi tisíc barev. Srazil to na asi stovku, že to musí na podšívky stačit.

  Barvy podle typu podání není špatný nápad, ale chce to důkladně promyslet a stvořit systém: Každý typ řízení jedna základní barva a odstíny podle procesních fází? Nebo každý případ vlastní barvu? Nebo by barva měla spíše vyjadřovat rozpoložení podávajícího, zda je v klidu, už vidí rudě, nebo už spíš černě? :-)

  kocour

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ....Nebo by barva měla spíše vyjadřovat rozpoložení podávajícího, zda je v klidu, už vidí rudě, nebo už spíš černě? :-)....
   To je docela dobry napad, ono by se to, jako kazda lidska aktivita a vynalez, pak jiste vyvijelo dale ---- ruzova pro nadejne sladke predstavy, a naopak, frustrace, kdyz by nasr. podavajici zvolil barvu hnedou....:-))

   Vybirat z ohromneho mnozstvi barev bych proste nesvedla, protoze by zahy dosdlo k optickemu zahlceni a "burnout"..
   Mnozi maliri se spis zamiluji do jedne barvy, kterou pak napatlaji na vsechno.. Nasledne je oblibena barva unavi a zavrhnou ji...Coz je take burnout. .
   Ano, nekdy je produktivnejsi, s vyberem a hodnocenim barev na urcitou dobu prestat...
   DC

   Vymazat
 7. Me se libi, ze blog i hlavicku mate v barvach israelskych, jen ta prupovidka v latine mi nesedi, ponevadz sprosty lid, potazmo ctenari bulvarnich blogu latinsky nemluvi.

  Vhodnejsi mi pripada neco v cestine, napriklad "Nesudte, abyste nebyli souzeni." To je navic relevantni i pro historii justice vychodni Evropy.

  OdpovědětVymazat
 8. Jojo ... hezke barevne podani, na soud datovkou, a tam to podatelna hodi na CB tiskarnu, kde predpokladam barevne pasaze zcela zmizi ;-). Mohl byste takhle pekne sabotovat praci soudu podanim, o kterem budete mit jistotu, ze soudce do ruky dostane jine zneni ("vygumovane" barevne pasaze).

  Ze Vam to za to stoji. Jestli mate malo prace (bez urazky), mel bych asi tak 10 nametu na ruzna pochybeni a bezpravi, kam by stalo za to "pichnout".

  MH

  OdpovědětVymazat
 9. Silně mi to připomíná obálku s modrým pruhem :-)

  -es-

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>