DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pondělí 14. října 2013

To WYSIWYG or not to WYSIWYG aneb Když mathematik píše soudu

Už když jsem asi před sedmi lety přecházel z MS Office na OpenOffice/LibreOffice, zvažoval jsem, zda není používání word procesoru pro podání soudům nebo úřadům a jiné standardní písemnosti z dlouhodobého hlediska ztrátou času. Textový procesor (WYSIWYG) se hodí pro jednoduché, jednorázové úkony, jako je seznam, co koupit v obchodě, nebo dopis tetě do Hamburku; kdykoli je dokument formalisovaný, člověk zjišťuje, že ztrácí čas samou neproduktivní činností: kopíruje jména, adresy, označení rozsudků a usnesení, formátuje odstavce, stará se, aby papír měl správnou hlavičku, aby program nelámal řádky tam, kde nemá (např. mezi značkou § a číslem), aby používal správné pomlčky/spojovníky (tedy např. č. 3–5 a ne č. 3-5), spojoval znaky v ligatury a psal např. fotografie a ne fotografie (omlouvám se, pokud váš browser nevidí rozdíl), prostě všechny ty věci, na kterých zdánlivě nezáleží, ale které ve výsledku vytvářejí dobrý nebo špatný dojem z dokumentu a o které se word processor sám postarat neumí.

Poučení jsem se snažil najít u soudů, které řeší podobné problémy. Tam rozsudky sice již nepíší na psacím stroji, ale jejich typografická úroveň je většinou v harmonii s kvalitou obsahu, tedy mezi nevalnou a odpudivou. Výjimkou je Nejvyšší správní soud, jehož rozhodnutí vypadají typograficky dobře – tedy až na font Palatino, jehož kursiva je nevzhledná a neměla by být, minimálně na citace a jiné delší texty, vůbec užívána. Že by některý soud dokázal vytvářet rozsudky automatisovaně, jsem neobjevil.

A přitom je to tak jednoduché: oddělím obsah od formátu a sázecí program se o všechno to, co jsem shora vypočetl, postará sám a dokáže mi usnadnit práci i v jiných směrech. Delší dobu jsem váhal, zda využít zdrojového textu v XML a generovat PDF soubory pomocí XSL, ale nakonec jsem sáhl po starém dobrém TeXu. Ten je sice výrazně nestandardní, ale krajně, až brutálně efektivní.

Např. stačí jednou vytvořit soubor soudy.tex (data pro něj mám už v presetech pro právnické výpočty) a už nikdy nemusím vypisovat Okresní soud v Chomutově, ale napíšu do textu prostě \oscvn. A konkrétní rozhodnutí stačí zapsat jednou, např. jako \def\roz{rozsudek \kspg \zd20120512, \cj 2~Co 140/2012-143}, a dál, ve zbytku podání, už jen recyklovat. Zásada nulla pœna sine lege je \npsl, včetně kursivy a ligatury. Podobně judikáty. Nestarám se o správnou citaci a odkaz pod čarou, jednou použitý judikát jen vyhledám a odkážu na něj zkratkou. Hlavičkový papír vyměním jediným příkazem, podobně účastníky řízení na rubru, včetně adres, kde pouze zvolím, zda je sázet normálně nebo komprimovaně.

Zatím mám systém ve fasi funkční vzorek/časný prototyp, ale jeví se mi, že je to rozumná, efektivní cesta.

Používá někdo ze čtenářů podobný systém, anebo všichni ve své praxi pracují s WYSIWYG editory?

17 komentářů:

 1. Destabilizator14. října 2013 8:16

  MS Word na blbinky (aka nakupni seznam, rychle poznamky, ale postupne spise jen Google Docs), na seriozni praci LaTex - prave kvuli Vami zminenym vyhodam (me texty obsahuji alespon z poloviny matematicke a fyzikalni vzorce).
  Doporucuji zkusit editor Lyx, ktery usnadnuje sazbu, preci jen je ten text prehlednejsi (a pohodlne se v Lyxu sefuji obrazky).

  Pozn.: ctu Vas blog pres RSS ctecku Feedly a veta "Zásada nulla pœna sine lege je \npsl, včetně kursivy a ligatury." se vubec nezobrazuje (ani extra mezera misto neceho co neumi zobrazit), zajimave...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. LyX je dobrý program, ale já raději emacs.

   Vymazat
  2. feedly je prisernost... Nejaky jiny tip? Zkousim The Old Reader, ale na android jsou jen neoffitialni programy...

   Vymazat
  3. g2reader.com

   Vymazat
 2. "a psal např. fotografie a ne fotografie (omlouvám se, pokud váš browser nevidí rozdíl)"

  Rozdíl u mě nevidí Chrome, Explorer ani Mozilla. Jsem jen zvědavý v čem má být rozdíl... Díky můžete-li osvětlit nám méně informovaným :-)

  LB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nic si z toho nedělejte, můj Chrome taky ne. Rozdíl je v tom, že v prvním případě je "fi" vysázeno jako slitek, ve druhém jako dva znaky, což u serifového písma nevypadá dobře.

   Vymazat
  2. fi <> fi.

   Vymazat
  3. IE10 pod Win8 rozdíl vidí.

   Vymazat
 3. Mám skriptík, který sleduje změny .tex souboru a sám pouští latex. Evince umí sledovat změny .pdf souboru a hned je zobrazovat, takže to mám prakticky WYSIWYG. Musím jen častěji ukládat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to je velmi příjemná vlastnost evince.

   Vymazat
 4. Hlásím, že na chrome verze 30.0.1599.69 m jsou ligatury v prvním příkladě příkladně slité. V případě druhém jsou neligatury ošklivě oddělené, což při standardním 100% zobrazení opticky zvětšuje horní "bakulku" u písmene f. Při zvětšení na 110 % dojde pak k oddělení písmen f a i.
  Zobrazeno na LCD HP2065, rozlišení 1600x1200, win 8, verze Chrome uvedena výše.

  OdpovědětVymazat
 5. Jojo ... TeX dat na soudy, idealne v kombinaci s editorem vi (kancelare odvolacich senatu by pro efektivitu mohly misto vi pouzivate sed).

  Myslim, ze tim byste justici naprosto, ale naprosto dokonale paralyzoval. Pred nejakou dobou jsem se zabyval chvili tim jak z judikatury vytahnout odkazy na zakony. Nedodelal jsem to, ale musim rict, ze jako obrovsky pokrok bych videl jenom to, kdyby soudy pouzivaly nejaky jednotnejsi styl a t r e b a n e p s a l y t a k t o.

  MH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. kancelare odvolacich senatu by pro efektivitu mohly misto vi pouzivate sed

   :-) Obávám se, že nejeden odvolací senát by pak šlo nahradit skriptem v bashi.

   Vymazat
 6. Vy jste ale rejpal, Tomáši!
  To byste rovnou mohl chtít, aby soudy nepoužívaly nesmyslně dlouhé a nesrozumitelné věty přes půl stránky!

  OdpovědětVymazat
 7. Některé soudy používají program APSTR,viz např. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ministerstvo-chce-aplikaci-ktera-sestavi-soudni-rozhodnuti-263224

  OdpovědětVymazat
 8. Třeba bude jednou soudit počítač a bude po problému, nahraje se program-zákon, na vstupu se zadá "zločin" a z programu vypadne trest. (náhodný generátor třeba ještě vygeneruje i nějaké soudní "průtahy", aby to vypadalo, jako "ve skutečnosti"...

  Divím se, že to ještě nikoho nenapadlo... Jak by se ušetřilo!!!

  Petr V

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>