DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 29. října 2013

Jak se rodí znalec II aneb Mefisto na Kladensku

Kdo je Lenka Vrchlavská, čtenáři mého blogu asi vědí: tato kultivovaná, vzdělaná dáma, občanským povoláním učitelka mateřské školy, zpracovala s využitím nejrelevantnějších historiografických pramenů, včítaje v to Drdův Vyšší princip,  znalecký posudek, v němž v Janu Šináglovi odhalila popírače nacistických zločinů.

Když arci ona dáma v r. 1991 o zápis do seznamu znalců žádala, byla ve svém znaleckém rozletu o poznání skromnější: oceňovat církevní paramenta je jistě zajímavý zdroj příjmu, ale řekl bych, že usvědčovat na politickou objednávku exponenty revanšistických kruhů a jiné nebezpečné extremisty bude business o dost lukrativnější.

12 komentářů:

 1. Mně se zdá, že byste měl popřemýšlet o udělování prestižních ocenění jak již činíte v oblasti práva, kde udělujete osla měsíce.
  Bude potřeba sestavit a udržovat seznam soutěžících a vymyslet příhodný symbol. U hlouposti a tuposti jste to měl jednoduché, i když se domnívám, že k oslům poněkud nespravedlivé.
  O to náročnější bude najít symbol pro tento lidský odpad neštítící se za úplatu poškodit kohokoliv, na koho zadavatel ukáže. Podle mne v živočišné říši nic podobného není a bude potřeba dost invence. I k plísním chovám větší náklonnost.

  OdpovědětVymazat
 2. Spíše než nějaký dokument z roku 1991 by mně zajímal její aktuální jmenovací dekret, tedy zda je či není znalcem schopným v této věci vůbec nějaký posudek vypracovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom je přece ten vtip: žádné jiné jmenování neexistuje.

   Vymazat
  2. Zajímalo by mne, jak se takový, (vlastně historický, "starý") dokument získává? To je třeba jet někam do archivu? Příp. jaký ústav je třeba oslovit, požádat?

   Díky za info

   Petr V

   Vymazat
  3. ok, a jak poznám na koho poslat žádost? Tj. jak zjistím povinný subject...?

   Petr V

   Vymazat
  4. Na portálu justice je uvedeno, který krajský soud znalce vede ve svém seznamu. Vzor.

   Vymazat
  5. To není možné, že nemá žádné jmenování - v posudku je uvedeno jmenování pro obory historie a dějiny umění...

   Vymazat
  6. No ano, to jí stačilo. Z porcelánu se vypracovala na extremismus, aniž k tomu byl potřebný jediný úkon státních orgánů.

   Vymazat
 3. Sova je treba vcelku tupe zvire, ale tez alepice, ta se jeste ve vsem prehrabuje ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle není věc tuposti nebo hlouposti. Tady se pohybujeme na jiném levelu. V lidové slovesnosti např. nepříliš oblíbení supi nebo hyeny profitují z cizího neštěstí, jenže jsou v tom nevinně, protože za to cizí neštěstí většinou nemohou. A predátoři nebývají opovrhovaní, protože jejich role je známá i budoucím obětem. Kritiku sklízejí jedině "nečestně" se chovající .. např. vlk v rouše beránčím.
   Tihle Mazlové, Svobodové a Papiežové se vyznačují tím, že na objednávku vypracují za plného vědomí lživý posudek, který je použit ve formálním procesu, jehož účelem je plánovaná likvidace předem vytipované oběti. Nejsou přitom v roli predátora, nýbrž arbitra. Jestli toto není organizovaný zločin (navíc ve strukturách, které za normálních okolností mají proti zločinu bojovat), tak už nevím co jiného.
   Jsou horší než např. Urválek, který byl v roli žalobce, tedy v jasně definované pozici někoho, kdo z podstaty své funkce bojuje proti obviněným a soudní proces s tím počítá.
   Naproti tomu znalec by měl nestranně posoudit předložený materiál a nepracovat po žádnou ze stran. Je to z mého hlediska horší, než kdyby se obhájce nechal koupit obžalobou.
   Myslím, že tahle svinská role je přírodě a lidové slovesnosti neobsazená a bude proto v případě oceňování potřeba zvolit k nějakému "memoriálu". I tak to nebude lehké, protože např. v období revoluce (jak francouzské, tak bolševické) tyhle postavy mohly jednat v souladu se svým přesvědčením a pod vlivem revoluční atmosféry.
   Je to dlouhodobý úkol pro dobrého historika.

   Vymazat
 4. Ať to čtu jak chci, o co že to ona dáma v první větě žádá?

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>