DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

čtvrtek 1. srpna 2013

Muž s cedníkem

Jako by České republice nestačila potupná prohra ve Štrasburku, první podle čl. 3 Úmluvy (mučení a jiné nelidské zacházení), a zadělává si na další debakl, když odmítá povolit stoupenci pastafariánské sekty být vyobrazen na občanském průkazu se symbolem své víry, tj. s cedníkem, na hlavě.

Zákon o občanských průkazech přitom v § 5 odst. 1 písm. b) jasně praví, není-li její použití odůvodněno důvody náboženskými nebo zdravotními, takže vymlouvat se na absenci registrace vyznavačů Létajícího špagetového monstra je hrubým zásahem státu do výsostné duchovní sfery občana. Ustanovení čl. 15 a 16 Listiny hovoří jednoznačně.

Jako praktikující člen Řádu ozubeného kola, dexteriánského ritu, resolutně protestuji a i když jsem dosud neuvažoval o tom, že bych se na pas nechat vypodobnit se symbolem víry v podobě desetizubého diademu na skráních, pokud budou státní orgány v šikanování nebohého brněnského pastafariána pokračovat, zcela jistě tak učiním. A pak se těš, Henychu!

Aktualisováno.
Abych nemusel vysvětlovat stále znovu, co je dexteriánství: Řád ozubeného kola se v současné době dělí do tří sekt, sinisteriánů, kteří provozují liturgii s Nejsvětějším kolem otáčejícím se proti směru hodinových ručiček, dexteriánů, kteří používají směr opačný, a nepočetnou a dekadentní sektu stasiánů, kteří používají Kolo nehybné.

43 komentářů:

 1. Ale jaká šikana. Úředníci Moravského metropole -- hlavního města Velké Moravy svému poddanému vyšli maximálně v ústrety... Nicméně toto musí přeci Centrum v Praze zarazit...!

  Jde opět jen o moc a vliv... Neboli o systém vah a rotivah... Obdobně jako boj Prahy s Olomoucí v kauze Ištván vs NS... Tak to samozřejmě u byrokratických institucí má a musí být - nelze jinak, tam kde není konkurence, tam kde není možné nalézt správné řešení, tam je politika, tam je boj o moc a vliv, tam se musí a rozhoduje byrokraticky na základě vrtochu...

  Petr V

  OdpovědětVymazat
 2. Ještěže mou víru v RaptorJesusa zatím nikdo nezpochybnil!

  OdpovědětVymazat
 3. Právě kvůli takovému výkladu práva a zákonů) jako má pan Pecina (advokátský přístup), nemohou být naše zákony jednoduché a srozumitelné. Zdravý selský rozum se z nich zákonitě musí vytratit, protože zákony musí myslet na všechny varianty zneužití původně myšleného ducha zákona.

  OdpovědětVymazat
 4. Kecy. Smysl (duch) OP je potvrzovat totožnost občana, protože ten je notorický lhář a nesmí se mu věřit ani nos mezi očima, natož jeho jméno. Pokud tedy fotografie na OP splňuje všechny na ní kladené náležitosti a umožňuje vizuální kontrolu, tak není třeba žádných dalších duchů a duchařů, kteří budou mudrovat nad tím, do čeho se občan při focení navlékl.

  OdpovědětVymazat
 5. Položil jste si otázku, zda je pastafariánství vůbec náboženstvím? Možná by neuškodilo seznámit se s rozhodnutím EKLP ve věci stížnosti č. 7291/75, které se týkalo domnělého náboženství "Wicca", a hned bude zřejmé, že debakl u ESLP není nijak jednoznačně predikovatelný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud to chápu správně, tak podstatou pastafariánství je protest proti tomu, že stát založený na myšlenkách racionalismu přiznává určité veřejné statky a beneficia něčemu tak iracionálnímu, jako je náboženská víra. Wicca tento obsah nemá, proto bych očekával, že se pastafariáni budou schopni bránit po právní stránce daleko lépe.

   Vymazat
  2. Navíc je tu i benefit! Ceník efektivně brání čtení myšlenek a to jak ze strany Aštara Šerana a jeho pohůnků tak i ze strany CIA, která znalost čtení myšlenek Aštarovi ukradla.

   Vymazat
 6. Že mají ale pražští soudruzi úředníci starosti...

  Podle mě na to šli v Brně mnohem líp - nechat borce vyfotit s cedníkem a pak samozřejmě požadovat stejnou výbavu při jednání. Bez cedníku na hlavě by nemusel přepsat ani auto, ani vyzvednout dopis do vlastních rukou.
  Mám rád recese dotažené do konce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to by se mi taky libilo. Je-li cednik takto povznesen do stavu oficialniho, necht je uredne vyzadovan vzdy a vsude.

   Vymazat
  2. Předpokládám, že věroučné předpisy ukládají nošení cedníku pouze při určitých slavnostních příležitostech, na ulici by naopak působil jako rouhání. Tak nějak to určitě zjevilo Létající špagetové monstrum.

   Vymazat
  3. Pouliční nošení nikdo nežádá. Toliko při úředním obcování za použití OP.

   Vymazat
  4. Jedině v případě, že by to samé žádali i od muslimských žen vyfotografovaných v šátku. Pokud akceptují tyto ženy prostovlasé, byla by to diskriminace z důvodu vyznání, ústavně nepřípustná.

   Vymazat
 7. A to na základě čeho?

  OdpovědětVymazat
 8. Jediné normální řešení odpovídající civilisované společnosti 21. století je, že buď:

  - na občance může mít kdo chce, co chce, je-li bez problémů a spolehlivě poznat, nebo
  - na občance nemůže mít nikdo nic, bez ohledu na to, které sbírce pověr aktuálně věří.

  Stav, kdy stát preferuje skupiny obyvatel hlásící se ke sbírce pověstí A před obyvateli hlásícími se ke sbírce pověstí B (či nehlásící se k pověstem vůbec) pokládám za obtížně akceptovatelný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tento názor se muž s cedníkem snaží prosadit. Nemyslím, že by se mu to mohlo podařit. V českých podmínkách to vidím na velmi obsáhlý znalecký posudek zahrnující, za účelem zvýšení pracnosti a tím i ceny, historii těstovin v Evropě od středověku a komparaci všech vědeckých důkazů Boží existence, ve stylu učené disputace u Patriarších rybníků.

   Vymazat
 9. Leon Kreutzfeld2. srpna 2013 15:34

  Vp. Pecina, jaka je Vase interpretace sporu mezi sinisteriany a dexteriany? Zkousel jsem na to aplikovat svou mrizku vynorovani a vyslo mi, ze se jedna o spor o pravotocivou prip. levotocivou orientaci swastiky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mého názoru není klíčové, že existují pravo a levo točivé varianty. Rozhodující je existence té statické a ukazuje to na statistiku, nutnou k popisu chování stoupenců - v tomto případě je třeba je pokládat za bosony.

   Vymazat
  2. Leon Kreutzfeld2. srpna 2013 16:25

   Dle meho nazoru vp. gogo z discoursivni analysy konextu Radu vyplyva, ze sinisterianska liturgie odkazuje na levotocivou, zlovestnou formu swastiky.

   Neni mi ovsem jasny vyznam liturgie dexterianske, proto se zde ptam. Mohlo by to napr. byt "ozubene kolo sice jo, ale vocad pocad."

   Vymazat
  3. Jste evidentně teprve začínající diskursivní analytik, vp. Kreutzfeld. Uvažte analogii: když OČTŘ začaly vadit nápisy Combat 88, změnila ho stupidní deprivovaná hovada na Combat 44, ve falešném pocitu bezpečí, že je vše ok: Ivo Svoboda léčku samozřejmě prohlédl. Takže ozubené kolo je závadové, ať se otáčí v tom či onom smyslu, a dokonce i když neotáčí vůbec, jako na koloslužbách pořádaných stasiány: tím pouze maskují závadový diskurs, tak jako ten nešťastník, který na přebalu CD vynechal svastiku, a byl výšeuvedeným judistou stejně odhalen.

   Vymazat
 10. Pastafariánství je nesnášenlivé náboženství. Co mají s cedníkem.

  OdpovědětVymazat
 11. Srovnávat nelidské zacházení se zdrženlivostí vůči focení se s cedníkem na OP považuji za poněkud nepřípadné. A představa, že ESLP řeší cedník... Vhodný příspěvek k výtečné pověsti lidskoprávníků. Na co ty soudy máme - na cedníky? Jeden by řekl, že podobné ptákoviny jsou příznakem zhýčkanosti, zpovykanosti a úpadku naší civilizace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si myslím, že půjde v historii nalézti mnoho případů, kdy se to, co dnes vnímáme jako zásadní lidskoprávní střet, jevilo mnohým jako spor o cedník.

   Vymazat
  2. Právě jsem se chystal poznamenat, že není tak daleká doba, kdy – nejen v České republice – víra v určitý státem uznávaný systém pověr zakládala např. právo na náhradní vojenskou službu.

   Vymazat
 12. Tomáš Marný3. srpna 2013 10:00

  "Muž s cedníkem" zní jako nově objevený 11. román od Wahlööho a Sjöwallové. :-)))

  Mimochodem, neměl jste náhodou čas přečíst si od nich román Teroristé? Je tam velmi krásný popis švédského trestního procesu v 60.-70. letech. Paralel nespočet!
  A policisté Kvastmo a Kristiansson nápadně připomínají dva pardály, co chtěli zbušit Frištenského na Andělu.

  OdpovědětVymazat
 13. Prosba o info:
  v ktorom vzácnom, filozoficky ladenom materiáli sa vyskytol vysoko odborný termín "mřížka vynořování"? Ocením i názov spotu.

  Mojej pozornosti uvedený klenot akosi unikol. Mea culpa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vp. Kreutzfeld poněkud zjednodušuje a vulgarisuje. V "theoreticko-methodologické" části každého posudku Ivo Svoody se praví, že při diskurivní analyse je nejprve třeba vyznačit prvotní povrchy vynoření, pak se určí mřížky specifikace a ty se následně methodologicky zpracují do typů vypovídání.

   Vymazat
  2. Pán Pecina, srdečná vďaka za upresnenie i návod, kde hľadať. Pochopila som, že pri samoštúdiu budem musieť napnúť všetky sily, a ktožehovie, či vôbec mám predpoklady tieto perly ducha pochopiť. Neviem-neviem, či si to nevyžaduje špeciálnu prípravku, napr. judistitickú.

   Vymazat
  3. Podle mého názoru je samostudium vyloučeno: pro takovou úroveň odborného vyjadřování je nutné vystudovat právo tam, kde Svoboda, tedy v Plzni.

   Vymazat
 14. Dobrý den, pane Pecino, můžete pomalu začít realizovat myšlenku desetizubého diadému k Vaší fotografii do pasu. Pak by musela pí. Tomášová revidovat své vyjádření:

  „Postup zaměstnankyně vnímáme jako exces. A tiskový mluvčí by měl vědět, že zákon nemůže do detailu řešit úplně vše,“ říká důrazná Tomášová. Dle ní existují v České republice desítky různých náboženských společenství – včetně pivní církve a Řádu ozubeného kola –, a ani oni se nefotografují s půllitrem či ozubeným kolem na hlavě. Koneckonců je občanský průkaz veřejnou státem vydávanou listinou a MV nemůže připustit znevažování jeho věrohodnosti.

  Zdroj:
  www.ceskapozice.cz/domov/pravo-bezpecnost/ministerstvo-vnitra-pastafarianska-obcanka-nebude

  Věřím, že dostojíte svých slov a necháte se vypodobnit se svým symbolem víry a fotografii pošlete i této úřednici. Pavel Novák

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za upozornění, je potěšující, že náš Řád je státními úředníky zmiňován s takovým respektem.

   Vymazat
  2. Zato na zdejší státní aparát, jeho posluhovače a příživnictvo je potřeba nahlížet s velkým despektem. PN

   Vymazat
 15. No a není OP stejně zbytečnost? K čemu je to probůh potřeba, už tahám hromadu ID cards a v životě jsem je potřeboval snad 2x...

  Děti stejně nejsou a u dospělých už je to pak už zbytečnost ne?

  OdpovědětVymazat
 16. Odpovědi
  1. Dokonce se tam píše i přímo o Ozubených:
   "Vyhovět požadavku, který je bezesporu recesí, není možné také z toho důvodu, že v České republice je celá řada jiných neregistrovaných církví a náboženských společností, například Pivní církev, Řád ozubeného kola a podobné, jejichž vyznavači by mohli rovněž uplatňovat obdobné absurdní požadavky na pořízení fotografie do dokladů," uvedla Zdeňka Tomášová z ministerstva vnitra v dopise magistrátu."
   Gratulujeme.

   Vymazat
  2. Absurdní!? Já jí ukážu, absurdní! Jakmile opatřím vhodný náhlavní model, dám se s ním vyfotografovat a rozpoutám válku; členům Řádu jsem kromě toho ochoten kolo za účelem zhotovení podobenky bezplatně půjčovat.

   Vymazat
  3. Věděl jsem, že budete mít radost.

   Vymazat
  4. Proč hned válku? :-) Nebude to jedno odvolání stačit?
   Honza

   Vymazat
  5. Odvolani stacit nebude, protoze to MV Magistratu mesta Brna nakazalo. Neda se predpokladat, ze by meli jiny nazor, ne?

   Vymazat
  6. Osobně se už těším na ta podání: jistě si je vychutnám.

   Vymazat
 17. Rad bych se nechal vyfotit na OP s upravenym nahlavnikem, je mozne se domluvit o pravnim zastoupeni a podanim zaloby pane Pecino?

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>