DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

sobota 10. srpna 2013

Čeští lvi bojují o další dvě města

Czech Lion Tour, jíž se definitivě nepodařilo prosadit – minimálně v celém rozsahu – demonstraci v Duchcově, podává nyní správní žalobu proti dvěma dalším zákazům, v Českých Budějovicích (rozhodnutí, žaloba) a v Havířově (rozhodnutí, žaloba).

Žalobní argumentace, ač poměrně rozsáhlá, je vedena čistě v rovině ústavního práva, a jsem upřímně zvědav, jak se s ní oba krajské soudy dokážou vypořádat, resp. zda se o to vůbec pokusí. Nejvyšší správní soud byl dosud v otázce, zda může být důvodem zákazu nevhodnost osoby svolavatele, zčásti rozdělen (mazanco-passerovská frakce je ochotna tyto zákazy aprobovat, ostatní soudci nikoli), proto může být možnost konat demonstraci odvislá od toho, který senát NSS dostane kasační stížnost k rozhodnutí. A protože nejednotný se zdá být i Ústavní soud, zejména poté, co byl posílen o neliberální exkomunistické soudce Fenyka a Filipa, mohou se zajímavé věci dít i tam.

Aby úřady nemohly zakazovat shromáždění jen proto, že na nich mají nebo mohou zaznít menšinové a radikální názory, pokládám za věc kardinální důležitosti, a byl bych velmi rád, kdyby se mi podařilo přispět k definitivnímu vyřešení této otázky ve prospěch respektování politických svobod.

11 komentářů:

 1. Nebylo by vhodné zeptat se dle 106ky ČB i Havířova, odkud mají ten nápad s osobou svolavatele a jeho zástupce? To vypadá na nějaký "manuál" z min. vnitra..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nemusím zjišťovat, zkoumání vhodnosti svolavatele je přece obsaženo v tom slavném rozpouštěcím manuálu, na str. 20.

   Vymazat
 2. To není "jen proto...". Kdyby náckové nedělali bordel (Duchcov I., ČB I. a II.), tolik zákazů by nebylo. Respektovat politické právo na létající flašky, hořící popelnice, bitky s policajty, pokus o pogrom ("jdeme na ně", tj. na "černý svině"), hmm... Cikáni ať mají žaludeční vředy nebo rozbitou hlavu a jejich děti ať se budí ze sna, hlavně ty politický práva dodržet. Copak Kristallnacht, to bylo také politické právo. Autor by zasloužil být aspoň rok Cikánem vystaveným působení politických práv menšinově názorových skupin. Zum kotzen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkuste si přečíst ten citát z rozsudku o pochodu ve Skokie, a pochopit ho. Zákaz problém nevyřeší, jen se všichni budeme tvářit, že neexistuje, a tím víc se pak budeme divit. Vždyť to tam píšu.

   Vymazat
  2. Je legitimní bránit bordelu, pogromu, zastrašování. To už není názor, ale násilí. Nezakazuje se mluvit o problému, zakazuje se řešit ho tak, že se určitá skupina stane terčem násilí a šikany, aby se problémem (údajně) zasaženým ulevilo.

   Vymazat
  3. Jo a zákaz shromáždění v Ústí nad Labem nebyl snad zákaz mluvit o problému?

   Vymazat
  4. GP: Nebyl, však o něm mluvit můžete. Ale vztek je špatný rádce a nasranost není program.

   Vymazat
  5. Nenasraní lidé příliš demonstrovat nechodí, nikde na světě.

   Vymazat
 3. takze kuhn je oporou boje proti pravu shromazdovacimu?j.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne. Za prvé to není Kuhn, ale Kühn. Za druhé aproboval rozhodnutí krajského soudu, které zrušilo nezákonný zákaz shromažďování vydaný úřadem městského obvodu.

   Vymazat
 4. Problém je s příliš velkým počtem "veřejných prostranství"... Tzv. tragedy of common (tragédie veřejné pastviny... ) Kdyby obce co nejvíce prostor zprivatizovaly/prodaly, tak by neměly takovéto problémy. Každý by si pronajal od soukromníka plácek pro demostraci tak jak mu to vyhovuje... Proč vlastně všichni, musejí demonstrovat tam kde je k tomu potřeba úřední štempl? To se pak nemůžu divit, že mi to byrokracie zakáže, hájí přeci vždy za každého režimu Status Quo ( a tak je to samozřejmě správně, nemůže podporovat revoluční hordy ať už mají názor jaké chtějí... ! )

  Petr V

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>