DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

čtvrtek 18. července 2013

Janoušek

Pokud jde o bulvární media, zejména tu část jimi traktované thematiky, která přetéká do mainstreamu, mívám ve vztahu k nim různá přání. Kupř. jsem si velmi, velmi přál, aby policie nenašla Džambulku, v optimálním případě už nikdy, realisticky po deset, patnáct let. Ale našli ji, zmetci, a ještě k tomu živou…!

Co se týká Romana Janouška, bylo moje přání skromnější: stačilo by mi, kdyby z procesu s ním, probíhajícím nyní, rok a čtvrt po činu, ve fasi hlavního líčení před Městským soudem v Praze, vyloučili veřejnost a novináři tak neměli o čem psát. Nestalo se, a proto, ač nechci, vím, že Janouškova enormní opilost, patrná i z videa pořízeného bezprostředně po jeho dopadení, nebyla hodnověrně prokázána dechovou zkouškou. Podle mne jasný případ, kdy veřejnost hlavního líčení může ohrozit mravnost, a tedy důvod k postupu podle § 200 odst. 1 TrŘ!

Konsumuje volky-nevolky zpravodajství z procesu, říkám si, zda to celé vůbec může dopadnout odlišně než jiné causes célèbres české justice. Aby se veřejnost uchlácholila, dostane bohatý podnikatel v korupci v I. stupni přísný trest, řekněme osm nebo deset let nepodmíněně, vrchní soud rozsudek pro formální vady zruší, nový rozsudek bude podobný, bude znovu zrušen, a nakonec, po letech, v některém, lépe uplaceném stupni, padne rozsudek zprošťující, případně odsuzující k mírnému podmíněnému trestu, proti němuž státní zástupce – patrně v omluvitelném omylu – opomene podat odvolání nebo dovolání.

Z pravomocného rozhodnutí poté seznáme, že lobbistova opilost se neprokázala, že se neví, zda poškozená bušila na kapotu Janouškova automobilu vpravo nebo vlevo (a byla-li zasažena do hlavy zpětným zrcátkem na straně spolujezdce, nic to neprokazuje), a rozhodně není jisto, zda ji Janoušek předtím, než šlápl na plyn, vůbec viděl, případně slyšel. Tedy těžké ublížení na zdraví z nedbalosti se sazbou do čtyř let (nezapomínejme, Janoušek byl neopilý!).

Soudci v této zemi jsou zkorumpovaní, což se dozvídáme přímou cestou z případů jako Havlín & spol. nebo litoměřická soudcovská dvojka, nepřímo z takových překvapení, jaké se odehrálo ve věci poslanců Bárty a Škárky.

Nemůžeme se divit: justice převzala z minulého režimu prakticky beze změn soudcovský sbor, který byl zkorupmovaný systémově, a nechala ho, aby se po dvacet let doplňoval o sobě podobné (na jmenování nových soudců měli klíčový vliv předsedové krajských soudů, donedávna téměř bez výjimky bývalí komunisté). Vyhodit komunistické soudce, jichž je u vyšších soudů stále zhruba polovina, se dnes zdá být naprosté sci-fi, a tak nám tato elita národa předvádí, co se v bývalém režimu naučila a jaké hodnoty vyznává.

Nechť nás proto nepřekvapí, až Roman Janoušek odejde od soudu čistý jako lilium: nebude to poprvé ani naposledy a rozhodně to nebude zadarmo.

10 komentářů:

 1. Čistý by odejít neměl, ale pokus o vraždu je megakravina, jejíž příčinou je mediální lynč.

  -es-

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě. Měl by být odsouzen za těžké ublížení na zdraví ve druhém odstavci, ohrožení pod vlivem návykové látky a neposkytnutí pomoci, s trestem mezi pěti a sedmi lety natvrdo. Ale to je taky sci-fi, překvapilo by mě cokoliv víc než tříletá podmínka.

   Vymazat
  2. Pokus o vrazdu me pripada snad skoro zamerne nadsazeny. Kdyby nic, neprokaze se umysl ji ubezdusit, a je z toho venku. Tohle ale prece SZ musi vnimat, ne? Pokud to nevnima, je nekompetentni, pokud vnima a presto to takto zaluje, tak proc (asi)?
   ds

   Vymazat
  3. Souhlas s anonymem... Připadá mi to záměrně přestřelené, aby se to lépe zamítalo (a zapomínalo překvalifikovat) už v prvním stupni.

   Vymazat
  4. Přesněji aby to II. stupeň o to snadněji vracel.

   Vymazat
 2. myslím, že pomalu nastává čas opět přijmout pravidla nerovnosti. tresty pro nobilitu a proces s ní byly v archaických dobách vždy jiné než ty s prostým lidem, případně přímo otroky. ta politicky korektní hra na ústavnost a rovnost už je nejen směšná, ale i únavná. děs.

  OdpovědětVymazat
 3. Právu vůbec nerozumím. Matně si ale pamatuji, že televizním zpravodajstvím proběhlo, že se na TČ ublížení na zdraví vztahovala amnestie a tak byl tento případ překvalifikován na pokus o vraždu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je nesmysl, jedná o věc neskončenou, která není staršího data. Pokus o vraždu mě rovněž připadá přitažený za vlasy, ale uvidíme co dokazování. Kap

   Vymazat
 4. Soudci:..."ano, my jsme ho chtěli kvůli vraždě odsoudit, ale bohužel to nešlo!"

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>