DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pátek 4. ledna 2013

Ministerstvo vnitra odpovědělo na druhou žádost o informace

Napsalo mi ministerstvo vnitra, a téměř doslova uvedlo, co jsem predikoval: skupinové přetřídění archů po stovkách (vulgo Henych sort) nebylo nijak zdokumentováno a možnost zasáhnout do úspěšnosti jednotlivých kandidátů tak měl každý, kdo se k archům dostal. Úsměvné je arci závěrečné Henychovo tvrzení: Obecně k žádnému řízenému přetřídění nedošlo, pouze bylo vytvořeno interní pořadové číslo pomocí výše popsaných procesů. S ohledem na použitý následující algoritmus výběru archů, nemohlo dojít k cílenému přetřídění archů, tak aby došlo k poškození nebo naopak zvýhodnění kandidáta. My přirozeně dobře víme, že právě tímto způsobem výsledek ovlivnit možné bylo, a to ne o stovky, nýbrž i o několik tisíc podpisů v obou směrech.

Dovolím si k tomu ocitovat pertinentní pasáž z článku Jana Petrova na Jiném právu, která, domnívám se, geniální zkratkou vystihuje, co se na ministerstvu ve skutečnosti stalo:
V Sazce, před zraky televizního národa, vylosovali míčky č. 5, 7, 13, 31, 45 a 49. Sazka však tomu, kdo tato čísla vsadil, odmítla výhru vyplatit. Vysvětlila mu: Milý pane, je pravda, že jste natipoval čísla 5, 7, 13, 31, 45 a 49. Je také pravda, že byly vylosovány míčky s přesně těmito čísly. Ale generální dneska na poradě řekl, že vylosovanému číslu 5 ve skutečnosti odpovídá dvanáctka, číslu 7 šestka, číslu 13 čtrnáctka, číslu 31 čtyřicítka, číslu 45 třicítka a číslu 49 trojka. Správná výherní posloupnost tedy zní 12, 6, 14, 40, 30, 3 a tu jste, jak uznáte, netipoval. Tak se nezlobte a nashledanou.

13 komentářů:

 1. Bože, to je guláš ...
  Prosím, osvětlete mne někdo, alt. ukončete mé ubohé bytí. S takovýmhle ministerstvem je to stejně jen utrpení!
  Chápu to správně tak, že Bobo neměla ani jeden arch se všemi podpisy neplatnými, takže u ní k žádném přečíslování nedošlo?
  Jak vlastně MV definuje "platnost" podpisu; to znamená "jméno, adresa i podpis vyplněné" nebo něco jiného? Odpovídá ministerské vyhazování archů § 25 zákona?
  Kumuluje se onen posun (tj. každý další kandidát bude mít posun nejméně stejný jako předchozí) nebo bylo přečíslování jednotlivých kandidátů nezávislé a každá začínal s posunem 0?
  Předpokládám, že z rozdílu vybíraných archů oproti řady podle publikovaného algoritmu lze určit, kdo z kandidátů měl větší a kdo menší počet vynechaných archů. Jak si stáli, zní to věrohodně?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na vaše otázky bych vám mohl snadno odpovědět, ale snad postačí vysvětlit, že vyřazování archů bez platných podpisů (vyřazených v prvním kole, resp. předkole) není nic proti tomu, že MV všem kandidátům s výjimkou JB archy svévolně přetřídilo, většinou po stovkách. O dodržení alogorithmu popsaného v rozhodnutích nemůže pak být vůbec řeči.

   Vymazat
  2. Myslím, že odpověď se nedozvíte, protože viz výše, ministerstvo nijak nemonitorovalo toto přetřídění.

   Vymazat
  3. Právě ten rozdíl je nejzajímavější. Bohužel mám problém odlišit situaci, kdy:

   1) MV tají další háček
   2) MV jen mluví úřednicky nesrozumitelně
   3) něco mi ušlo, jelikož jsem na rozdíl od Tomáše Peciny ta čísla nepřepočítával a nemám proto celou věc tak dobře uloženou v hlavě

   Bod 2 jsem si pro sebe přeložil (veden scénářem č. 2) tak, že Bobo žádný zcela neplatný arch neměla, takže u ní k posunu nedošlo. Ostatní kandidáti měli takové archy, takže u nich k posunu došlo (alternativně by mohl některý pozdější kandidát mít i všechny archy platné, pokud se posunu kumulovaly a pokud kandidáti před ním už měli alespoň jeden posun).

   Pochopil jsem to vyjádření MV správně nebo vy v něm čtete něco jiného?

   Vymazat
  4. Jak MV definuje ten "validní záznam"? Zákon hovoří o ověření podpisů občanů a podpis je jméno napsané rukou, ať už čitelně nebo nečitelně. Tedy podle zákona se mají (já to tak aspoň pochopil) vynechávat ty řádky archu, kde není podpis. Například je-li jméno a podpis a není adresa, pak to postačuje k zařazení do náhodného výběru.

   Vymazat
  5. BoBo měla jeden arch bez platných hlasů. Doporučuji prostudovat všechny mé nedávné články s tagem volby, jinak se v tom fakt ztratíte.

   Vymazat
  6. Jak tedy mam chapat bod 2 toho posledniho papiru z MV?

   Vymazat
  7. To záleží na vás. Kupř. já ho chápu jako větu okrasnou.

   Vymazat
 2. T.P. Ani se mi to nechce napsat, ale musím: Já Vám to říkal...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Edit: k volbám už nemusíte. Zeman. Tak vidíte, že to dobře dopadlo.

   Vymazat
 3. Upravoval jste nějak vyrozumeni39.pdf? PDF obsahuje digitální podpis, ale ten je uplně špatně. Digitální podpis v něm by měl obsahovat hash z ByteRange[0 83989 104665 458], to napovídá, že podepisovaný soubor by měl mít asi 105123 bajtů, ale ten, co jsem stáhnul má skoro o 5 kilo víc.

  OdpovědětVymazat
 4. Je etický kodex pro státního úředníka Henycha jen kusem papíru?
  http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/je-eticky-kodex-pro-statniho-urednika-henycha-jen-kusem-papiru

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>