DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pátek 5. října 2012

Jak vypadá nepodjatý český soudce

U Ústavního soudu mne už máloco dokáže překvapit, ale když čtvrtý senát ÚS odmítl vyloučit Pavla Rychetského z rozhodování v kause vítkovských žhářů, přestože se Rychetský k případu v mediích dosti explicitně vyjadřoval a v jeho advokátní kanceláři působí zmocněnec poškozených Pavel Uhl (úzké a dlouholeté přátelské vztahy mezi Rychetským a Uhlovou rodinou nebyly obhájci z důvodů, jimž nerozumím, namítány, ačkoli by nebyl problém je prokázat např. fotografiemi z rodinných akcí, příkladmo z loňské oslavy šedesátin Anny Šabatové, které se předseda Ústavního soudu zúčastnil), musel jsem konstatovat, že se tady nehraje fair.

Je mi líto, ale ač si myslím to samé, co Rychetský, a vítkovský útok pokládám za ohavnost, za kterou bylo na místě uložit pachatelům přísné tresty (problém mám toliko s právní kvalifikací skutku), o Rychetského podjatosti nemůže být pochyb. Spravedlnost je příliš vážná věc, než abychom se jí snažili dosáhnout lstí a podvodem, a vydávat Pavla Rychetského za nepodjatého jinak než podvodem bohužel nazvat nemohu.

Čtvrtý senát Ústavního soudu ve složení Jan Musil, Jiří Mucha a Vladimír Kůrka proto dostává prestižní cenu tohoto blogu Osel měsíce, k níž laureátům srdečně blahopřejeme. Zcela mimořádně jim však místo oslích uší ve tvaru paragrafů budou předány uši jiného zvířete, jež to, čeho se dopustili, vystihuje přesněji.

12 komentářů:

 1. Musil, Mucha a Kůrka. Slavný 3. senát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, tentokrát v přestrojení za čtvrtý.

   Vymazat
 2. Tomáš Marný6. října 2012 19:30

  Ale dejte pokoj, vždyť akorát řekl, že je rád, že pachatel (tedy jinými slovy obviněný = pachatel) je rychle před soudem ... Co pak tím něco mohl předjímat, zvlášť když sám řekl, že to myslel nevinně?
  Vy jste prostě rejpal, nic víc!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On se k tomu nemá vůbec co vyjadřovat, právě kvůli tomu, že to může v budoucnu řešit jako člen senátu Ústavního soudu. Jak to asi pro veřejnost vypadá, když si soudce otevře hubu veřejně ke kauze a potom ji dostane k řešení?
   Zajímalo by mě, jak byste se tvářil, kdyby před tím než bude Váš případný spor přidělen soudci, si otevřel pusu soudce, který Váš případ dostane shodou okolností k řešení. Jistě byste měl sklony to zlehčovat.
   Soudce má držet pusu ke všemu, co by se mu mohlo dostat v budoucnu k řešení. Až bude definitivně hotovo,pak ať si blábolí ve všech mediích, jak je mu libo.
   Přirovnal bych to k judistovi Ivo Svobodovi, který si taky otevřel pusu a výsledkem byla jeho podjatost.

   Vymazat
  2. Nemáte pravdu, ale jste sveden.

   Nejde vůbec o Rychetského uspokojení z rychlého průběhu trestního řízení, jak imputuje Musil, ale 1. o blízký vztah R. k Uhlovi (podobně to fungovalo v kause Mazelgate, to rozhodně nebyla od Rychetského )spontánní reakce); a 2. o výrok, kterým hovoří o obviněných jako o pachatelích, a současně kritisuje obhájce a jejich taktiku.

   Důvod sub 1 je jasný, ten není třeba rozvádět (spíš by mě zajímalo, jak R. jako soudce zpravodaje vybral "počítač"), a ad 2 jde o učebnicový příklad, kdy se soudce sám vmanévroval do posice, ve které nemůže rozhodnout neutrálně, jak se od něj očekává, protože hovoří-li o určité osobě předsudečně jako o "pachateli" a má pak judikovat, že o pachatele nejde, může být s tímto svým výrokem konfrontován, a to minimálně v rovině vlastní pověsti.

   Vymazat
  3. Reaguji samozřejmě na TM, mezitím se nám tam někdo vmezeřil.

   Vymazat
  4. TP: chapeme pojem "ironie" oba stejne?
   A blizky vztah k Uhlovi nebyl ani namitan, tak to je pak tezke.

   Vymazat
  5. On Rychetský kritisoval i taktiku obhájců vítkovských žhářů? To už je vrchol, Kočí je "na vyškrtnutí", tihle to dělají špatně, jak si to může Rychetský sakra dovolit? Asi by si představoval obhájce jak z padesátých let: přitakat rozsudku a tvrdě se distancovat od klienta. Hrozný úpadek justice, pokud někdo takový sedí na ÚS. Doufám, že až se vřadí opět mezi advokáty, bude naplňovat své kritiky a klientům navrhovat nejpřísnější tresty a taktiku vést maximálně líně. Klienti se jistě budou jen hrnout!

   Vymazat
  6. TP: chapeme pojem "ironie" oba stejne?

   :-) Už ano.

   Vymazat
 3. spíš by mě zajímalo, jak R. jako soudce zpravodaje vybral "počítač"

  Rychetský se střídá v I., II., III. a IV. senátu. Vybrat ho mohl.

  Jinak způsob přidělování věcí na ÚS má mezery (již bylo vyzkoušeno), kterých (pokud víte jak) se dá využít k tomu, že si vyberete soudce zpravodaje. Je otázkou času, kdy jim to dojde (pokud bude zkoušen častěji) a systém změní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na to jsem slysel narazky jiz driv, ale nic konkretniho. O co ma jit?

   Vymazat
 4. Model "abecedně seřazení navrhovatelé podle příjmení za daný den pospojovaní s abecedně seřazenými soudci Ústavního soudu" lze hacknout pouze tím, že bude před půlnocí vynesen celodenní nápad, doplněn třeba i zjevně nepodstatnými navrhovateli se správným příjmením, ale pořád tam je nejistota, že někdo jiný do toho pošle svůj návrh.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>