DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pátek 10. srpna 2012

A Oslem měsíce se stává: Jan Petrásek!

Jestliže minulý produkt státního zástupce Městského státního zastupitelství v Brně Jana Petráska unikl prestižní ceně tohoto blogu jen o vlásek, to, co vytvořil nyní, prostě jinak než Oslem měsíce oceněno být nemůže.

Rekapitulujme, že brněnští policisté, aniž by závadového německého řečníka Robina S., neznalého jediného českého slova, jakkoli poučili o jeho právech – zejména o právu na pomoc advokáta – odebrali mu strasserovské tričko se zkříženým mečem a kladivem a vyfotografovali ho, a poté jej přiměli podepsat protokol, že všemu porozuměl a vše podstoupil dobrovolně.

J. Petrásek, muž svérázného (byť snad lehce perversního) humoru, tento jejich kousek vyhodnotil památnými slovy, jež by se mohla rovnou tesat do kamene:
Protokol o vydání (odnětí) věci je záznamem o realizaci oprávnění orgánů činných v trestním řízení vyplývajícího z obecné povinnosti každého vydat na výzvu věc důležitou pro trestní řízení s tím, že jinak mu může být odňata (viz § 78 trestního řádu). Nakolik se podezřelý před příjezdem do České republiky seznámil s tímto ustanovením trestního řádu není zřejmé, nicméně dle protokolu věc vydal dobrovolně po poučení o možnosti jejího odnětí. Nakolik tomuto poučení porozuměl, není zřejmé, ale v protokolu uvedl, že věc dobrovolně vydává a s obsahem záznamu souhlasí. Pokud skutečně nerozumí česky, není zřejmé, proč protokol podepisoval. Není zřejmé, z čeho je dovozováno tvrzení, že jej policisté k podpisu přiměli. Ohledně fotografování podezřelého lze uvést v podstatě to samé.
Tak nevím, ale cosi mi napovídá, že takové státní zástupce nemají už snad ani v Turecku; možná kdesi v oblasti rovníkové Afriky. Ale i tam by jim snad muselo být jasné, že když někdo, kdo neovládá místní jazyk, podepíše protokol, že všemu, co mu bylo řečeno, rozumí a nemá proti tomu, jak je s ním nakládáno, ani nejmenších námitek, něco zřejmě nebude v pořádku: možná byla ve hře pohrůžka, řečeno s klasikem, tumáš, tumáš, gumový guláš (což dozajista tlumočníka nevyžaduje), možná postačilo naznačit, že bez podpisu pod protokolem Robin S. policejní celu neopustí.

K ceně i k právu nosit oslí uši ve tvar paragrafů laureátovi srdečně blahopřejeme!

15 komentářů:

 1. Je to k smíchu i pláči zároveň. Každopádně je jasné, že panu Petráskovi celá situace "není zřejmá".

  J-R

  OdpovědětVymazat
 2. Tak to už je fakt moc.

  OdpovědětVymazat
 3. Ale má to svoji logiku, pánové.

  Pan Petrásek je úředník státní správy,SS. Robin S. se ocitl na území česka v její moci. O jeho právech a povinnostech tedy policie a pan Petrásek rozhodli. Navíc mu udělali dobrou službu, protože Robin S. je zcela evidentně slabomyslný. Někdo ho mohl nechat podepsat směnku na 100.000.000,-Kč zúročenou ročně aspoň 100% a Robin S. a jeho příbuzní do 5.kolena by museli honem všechno prodat, aby se Robin S. mohl vykoupit. A doba na prodávání není teď dobrá. Takže tak.

  Mirek Vorlický

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si to představuju spíš tak, že policista zaťukal koncem pendreku na protokol a pravil, langsam und deutlich, aby mu i pravicový extremista rozuměl: "Hier! – Unterschreiben!"

   Vymazat
  2. Nóóó, v Brně bývávalo dost Němců, a my jsme se učili německy i za komunistů, ale nedokáži si nějak představit, že SS, myslím tedy státní správu, v Brně by zrovna byla schopná se takto jednoznačně a srozumitelně vyjádřit. Konečně způsob, jak Petráska celou věc vyhodnotil, vypovídá o určité topornosti, která by s tím byla v rozporu . . .

   Vymazat
 4. Leon Kreutzfeld10. srpna 2012 19:04

  Kdyby tohle tak cetl zpivajici pravnik Ivo Jahelka.

  "...na zaklade Vasi zadosti o prezkum postupu policejniho organu jsem dospel k nasledujicim zaverum... pokud skutecne neumi cesky, neni zrejme, proc protokol podepisoval." K tomu by se sluselo dodat uz jen: pokud to neni zrejme, podejte si zadost o prezkum postupu policejniho organu!

  Anebo to zname povidani: kdyz si prisli pro Slegrovou, tak jsem mlcel, kdyz si prisli pro Sinagla... atd.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jahelka by to nezvládl, to by byl spíše text pro prvního světového rappera láďu vodičku. namísto textu o tvrdým chlebě řidíčů mohl nazpívat hit o prokurátorech.

   http://www.youtube.com/watch?v=LcKdTeEklRA

   Vymazat
  2. když už tak citujte pořádně:
   Als die Nazis die Kommunisten holten, habe ich geschwiegen...

   zdroj:http://de.wikipedia.org/wiki/Martin_Niem%C3%B6ller

   Vymazat
 5. Neznam nemecke pravo, ale v mnoha zemich (treba USA) se musi na konci podepsat, ze clovek prevzal protokol (v USA je to vetsinou trestny cin nepodepsat prevzeti protokolu o pokute). Pokud je v SRN neco podobneho, je jasne, ze on to podepsat a neuvedomil si, ze se tim "vzdal" svych prav. Doufam, ze aspon u soudu je nekdo inteligentni, kdo pochopi, ze vzdat se potrebuje nejenom mechanicky podpis, ale i vuli to udelat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přirozeně, takový podpis není vůbec v materiálním smyslu vyjádřením souhlasu s tím, co je na listině uvedeno, a není to ani platný procesní úkon.

   Vymazat
  2. u soudu to bývá lepší. to jen státní zástupci jsou poslední překážkou blbosti na cestě za spravedlností.

   Vymazat
 6. Podobné důkazy totalitaristického justičního systému je nezbytné publikovat a velmi děkuji panu Pecinovi. Nesouhlasím zcela s tím, co tu psal kolega, tj. že státní zastupitelství mají pokyny přísně postihovat politické trestné činy (tak by měl znít oddíl v TRZ a za nic se neschovávat). Mnozí státní zástupci se v tom vyžívají, resp. je pro ně většinou mladý ideozločinec snadnou kořistí. Je bez peněz na advokáta, ten ho většinou zastupuje spíš formálně, a nikdo se ho nezastane. Jaký rozdíl proti takovému Pitrovi, Michalovi a spol. s neomezenými fondy na úplatky, odměny advokátům a štědré příspěvky kmotrům. Tady si nikdo pálit prsty nebude a radši obnovíme proces. Justice je stále více prohnilejší, ač se to už zdá být klišé. Stíhání politicky nepohodlných lidí, kteří z jakýchkoli důvodů odporují establishmentu, se rozrůstá. Konzumní společnost bez zájmu přežvykuje, novináři se nezajímají či se bojí, a tak jsou už stíháni i Šináglové. Co se zdálo být před rokem nemyslitelné, je dnes realitou. Problém režimu je, že se stává více totalitním a lokomotiva na slepé koleji se zrychluje. Náraz bude tvrdý a bolestivý.

  OdpovědětVymazat
 7. Aparát fotografický sice u něho nalezen nebyl, ale jest domněnka, že ho někde skrývá, a proto s sebou nenosí, aby odvrátil od sebe pozornost, čemuž nasvědčuje i jeho vlastní doznání, že by fotografoval, kdyby měl aparát u sebe. Ostatně jen té okolnosti, že nebyl fotografický aparát při ruce, lze děkovati tomu, že u něho nebyly nalezeny žádné fotografie.

  Některé myšlenkové postupy zkrátka a dobře záhadnou cestou přecházejí z generace na generaci. Blbost je květinka tajnosnubná a statečná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to je jak z haška. nasmál jsem se.

   Vymazat
  2. To je z Haška.

   JM

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>