DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 17. dubna 2012

Nové povinnosti konformního občana anebo Závadový diskurs v Rotavě III

Odvolání státního zástupce proti rozsudku Okresního soudu v Sokolově ve věci rotavské závadové mikiny bych snad ani nezveřejňoval, ale když ono uvažování rytířů bojující demokracie (credits: Guy Peters) je prostě neodolatelné. Posuďte sami:
Obžaloba tedy považuje za vyloučené, aby [obviněný] s ohledem na svoje dosavadní zkušenosti měl na mítinku uvedené strany mikinu s neonacistickými symboly pouze náhodně. Naopak si musel být nejméně ve smyslu § 15 odst. 1 písm. b) tr. zákoníku vědom, že se nošením mikiny s uvedenými nápisy na veřejnosti dopouští jednání postižitelného podle trestního zákoníku. Pokud by odvolatel akceptoval soudem uvedený závěr, že kdo neumí cizí jazyk, může nosit oděv s jakýmkoli nápisem či vyobrazením, nebylo by možno osoby propagující protizákonné symboly vůbec trestně postihnout. Je na každém jednotlivci, aby si ověřil, zda jím prezentované nápisy jsou v souladu se zákonem.

21 komentářů:

 1. "Může nosit oděv s jakýmkoli..."
  "Je na každém jednotlivci, aby si ověřil". Chucpe.

  OdpovědětVymazat
 2. Předmětem tr. činnosti byl v minulosti oděv s antifašistickým nápisem? Nechápu, co tím básník chtěl říci. On byl dříve antifašistou a byl za to odsouzen?

  AHL

  OdpovědětVymazat
 3. navrhuji, aby byly zřízeny zvláštní komise pro ověřování, něco jako takové antinazipointy, kde vám úředně ověří, že tohle triko je bez vad. samozřejmě byste za poplatek dostali na triko razítko a zápis do ověřovací knihy. nesvobodněsecítícíobhájce

  OdpovědětVymazat
 4. Souhlasím, státní zástupce je uražené růžové prasátko slyšící na jméno Chucpe... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vzhledem k tomu, že OSZ požadovalo nepodmíněný trest, napadá mne přirovnání sice příbuzné, ale ne tak jemné :-)

   Vymazat
 5. V tom pripade by se mela verejnost vystrihat tricek s napisy v etruskem jazyce. Ten, pokud vim, jeste neni rozlusten.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Horší než Etruskové jsou Baskové. Tento ještě patrně předindoevropský národ zlobí a zlobí. Koho zajímá víc, může si zadat hledání obrázků přes Google s nápisem: "Lauburu Basgue". :-)

   Vymazat
  2. Ja jen pevne doufam, ze nejaky ze znalcu zavadoveho diskursu nikdy nevstoupi do virivkove mistnosti wellness centra jednoho horskeho hotelu. Tech devet mysticky osvetlenych run (vcetne Slunce a Odalu) na stenach te pseudojeskyne by mohlo zpusobit, ze by v penach utonul.
   I kdyz - vlastne kdyby se tam koupal znalec, muze dojit k zavadovemu diskursu, nebo tento nastane pouze tehdy, smoci-li tam sve telo v pene extremista?

   Vymazat
  3. A což kdyby tam nějakou shodou náhod současně smočili svá těla extremista i znalec!
   Nevím, jestli by se zasahující výkonný orgán, promptně přivolaný místní důvěrnicí Antify, v takovém případě obešel bez důkladné konsultace s nadřízeným orgánem.

   Vymazat
 6. Leon Kreutzfeld17. dubna 2012 23:39

  Stejne jako doping v cyklistice, nebo korrupce v Cesku, obor zavadove symboliky bude vzdycky krok pokulhavat za poslednim vyvojem, na ktery bude reagovat. Zrovna minuly tyden jsem videl naprosto mainstreamovou a znalci povolenou komedii Iron Sky a tam se innovativne zdravili "At zije Orel!" (81)

  OdpovědětVymazat
 7. "Je na každém jednotlivci, aby si ověřil, zda jím prezentované nápisy jsou v souladu se zákonem."
  Ona byla novela? Netušil jsem, že trestný čin projevu sympatií dle § 404 TZ je možno spáchat též z nedbalosti (navíc nevědomé).
  Nu což, bude-li nějaký nápis v mně neznámém jazyku na tričku či bundě, které si budu chtít náhodou odít, vyhotoven v latince, použiji k ověření trestněprávní nezávadnosti textu Google překladač. Dokonce i s azbukou či alfabetou si nějak poradím. Oděvy s nápisy v arabštině, hebrejštině či východoasijských jazycích ale raději vyhodím. (Ještě že většinou nosím beznápisové košile, svetry, sako a kabát.) Jan Valtr

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "náhodou mít na sobě tričko s cizím nápisem" :-)))) ty si rozený komik

   Vymazat
 8. Je to tady off topic, ale:

  http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=8407

  Ach jo...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Ano, úspěch v Mostě nelze odpustit.

   Vymazat
 9. Já myslím, že soudný člověk má představu o tom, co znamená nápis či symbol na jeho tričku. Snaha tzv. "pravicových extremistů" udělat ze sebe blbce, kteří si údajně (asi v Tescu) koupili mikinu (třeba) s ozubeným kolem či nápisem Good Night Left Side aniž by věděeli co to znamená je více než úsměvná. Otázku, zda mají být taová trička předmětem trestního řízení zcela pomíjím.

  P.S. Podle mne ne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je otázka procesní taktiky. Můžete samozřejmě před soudem povstat a začít se bít v prsa, hájíce plamenně svou svobodu nosit jakékoli tričko, anebo říct, že symbol neznáte/nápisu nerozumíte, a-teď-mi-to-tedy-vyvraťe-vy-šaškové-počmáraný!

   Nemohu svým klientům s klidným svědomím doporučovat první, jestliže druhé spolehlivě vede k cíli.

   Vymazat
  2. Z hlediska jedné konkrétné kauzy jistě ano, ale čím více by bylo takových "procesů", tím hůře by se v budoucnu argumentovalo neznalostí významu nápisu či symbolu.

   Vymazat
  3. Co takové tričko s městským znakem Adamova, Mostu, Bohumína, Hostivic (jen co mě napadá)?
   Jistě, záleží na tom, kdo si ho obleče, to už víme, ale není závadové už když se třeba extremista dostaví na veřejné zasedání městské rady, kde je znak vystaven? A nestává se starosta plíživě extremistou, když tak činí pravidelně? Je nějaký rozdíl, jedná-li se o komunistického starostu, starostu za Zelené nebo starostu, jehož rodina má v knihovničce původní vydání Kocoura Mikeše?

   Vymazat
 10. Taktika obhajoby je zcela perfektní a logická. Ale věc má ještě jednu stránku: jestliže soudní osoby potřebují k posouzení toho, zda symbolika na oděvu něco propaguje, posouzení znalcem, ergo osobou, která má potřebné (neprávní) znalosti, a tak, a contrario, soudní osoby tyto znalosti nemají, a prima vista musí býti každému zřejmé, že takovouto symbolikou nelze nic propagovat tak, aby to bylo, z hlediska hmotného, relevatní pro ten přečin, o kterém žaloba tvrdí, že jím takové jednání je, neboť takovéto "propagaci" může rozumět pouze stejný okruh lidí, kteří se takové "propagace" dopouští, a ten již propagovanou filosofií nakažen jest, a ctihodní páni znalcové a paní znalkyně z příslušného oboru, které však zase nechodí na příslušná shromáždění. Takže, strana žalující ztěží unese onus probandi k materiální stránce tr.činu, konec konců, v odvolání jí zcela pomíji.
  Filip Šudák.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>