DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

sobota 28. dubna 2012

Něco sov do Athen aneb Právnická mathematika

Po jednoduchých právnických kalkulačkách jsem se v Djangu pustil do větší akce a naprogramoval aplikaci pro kalkulaci jednoduché pohledávky. Zájemci si ji mohou vyzkoušet (a případně i po libosti používat) na adrese http://legal.pecina.cz. Dříve jsem pro vyzkoušení využíval účet uživatele guest, jehož databasové transakce se nezapisovaly, avšak to jsem shledal iregulárním a implementoval formulář pro zadání nového uživatele, po jehož vyplnění se vám, zvládnete-li odpověď na obtížnou otázku, jíž bude prověřeno, že nejste otravný spambot, vytvoří účet a database naplní užitečnými daty pro kalkulaci nákladů řízení.

Vzorovou pohledávku ve formátu XML pro použití s programem si můžete stáhnout zde; takto by měla vypadat její presentace v PDF.

Při příležitosti hrátek s úroky jsem seznal, že to, co zní právnickému uchu jednoduše, může být pro mathematika obtížným problémem. Jak známo, podle ustanovení § 2 nařízení č. 142/1994 Sb. činí výše poplatku z prodlení za každý den prodlení 2,5 promile dlužné částky, nejméně však 25 Kč za každý i započatý měsíc prodlení. Předpokládejme, že se nejedná o měsíc kalendářní, nýbrž o skutečný, průběžný měsíc, ve kterém trvá prodlení. Otázka však vzniká, co s částečnou splátkou dluhu v situaci, kdy přirostlo méně než 25 Kč poplatku. Můžeme započítat celých dvacet pět korun, dostaneme se ale do stavu, kdy nám dlužník právem vytkne, že jsme mu jistinu nesnížíli tak, jak bychom měli, s ohledem na poplatek z prodlení přirostlý ve zbytku měsíce.

Já vím, moje starosti a Rockefellerovy peníze, ale mathematik prostě nikdy nebude respektovat nedokonalost vnějšího světa: to je celoživotní úděl…

Připravuji ještě versi pro složenou pohledávku, kterou bude možné zpracovat pohledávku tvořenou několika různě úročenými složkami a vedle úroku dovolí zahrnout i jiné druhy příslušenství, např. náklady řízení, které se v případě prodlení obvykle neúročí (ač by samozřejmě měly, ale taková je praxe).

6 komentářů:

 1. http://www.wolframalpha.com/input/?i=What+is+the+capital+of+the+Czech+Republic%3F

  jg

  OdpovědětVymazat
 2. Ano, ale tak chytří spamboti nejsou. A nájemný indický luštitel také selže.

  OdpovědětVymazat
 3. Dám-li 4.4.2012 a lhůtu 3 dny, čekal bych, že mi to napíše nejen správné "Út 10. 4. 2012", ale i, že nejen 7. 4. 2012 není pracovní den, ale též že 8. 4. a 9. 4. 2012 nejsou pracovní dny. Takhle to 8.-9.4. vlastně neřeší.

  AHL

  OdpovědětVymazat
 4. To je ale v pořádku, v souladu s dikcí zákona: "nejblíže následující pracovní den". Jinak bych měl pocit, že dělám z uživatele blbce.

  OdpovědětVymazat
 5. Dalším (po)krokem může být pohledávka, jež byla (několikráte) částečně uhrazena. Aujezdský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. HJP umí vícenásobnou úhradu, kromě toho dokončuji HSP, což je aplikace tak obecná, že lidstvo ještě nevymyslelo pohledávku, kterou by neuměla spočítat :-)

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>