DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 30. srpna 2011

Michal Hašek, muž nad zákonem

Někdy mám pocit, že jsem už všechno napsal. Kupříkladu tato zpráva o náhodně porouchaném objektivu (sic!) kamery, která zachytila příliš rychlou jízdu auta Michala Haška, druhého to muže ČSSD. Přesně o tomhle jsem přece psal už před 12 lety, a nezměnilo se od té doby vůbec, ale vůbec nic…!

středa 17. srpna 2011

Vrchní soud v Praze, parodie na nestrannou justici

Jak to dopadne, když senát složený ze tří (!) exkomunistů rozhoduje spor mezi disidentkou a normalisační zpěvačkou, lze zjistit tady.

S tímto soudem lze opravdu rozumně učinit jediné: okamžitě zrušit a jeho soudce zaměstnat jako vrátné nebo uklízečky.

úterý 16. srpna 2011

Kalkulace nákladů řízení do veřejného beta-testu

Po počátečním pokusu se soudními poplatky jsem se v Djangu pustil do ambiciosnějšího informačně-justičního projektu, webové kalkulačky nákladů řízení. Na kalkulaci je obvykle nejsložitější vypočítat náhradu za použití motorového vozidla (čímž netvrdím, že místní právní předpisy činí zbytek snadným!). Moje kalkulačka využívá Google Maps API pro vyhledávání zeměpisných poloh, vzdáleností a dob cesty, a to, co normálně trvá 15–30 minut, je s její pomoc hotovo za pár desítek sekund, včetně elegantního výstupu v PDF z ReportLabu.

Beta-testovat lze na adrese http://knr.pecina.cz, pokud se přihlásíte jako guest (s heslem guest), budete mít přístup ke všem funkcím, avšak s tím, že změny v databasích se neuloží, tudíž nebudete moci editovat seznamy předvoleb, ale každá kalkulace musí být generována ad hoc (hotové seznamy používat můžete).

Momentálně ještě zápolím s kompatibilitou s prohlížeči, jinak by vše mělo fungovat a budu proto vděčen za případné bug reporty.

Aktualisováno.
Vzhledem k nečekanému zájmu o aplikaci jsem se rozhodl převést ji do zostřeného beta-provozu; kdo si napíše na můj e-mail, obdrží bezplatně účet.

Každý účet má samostatné a navzájem nezávislé tabulky předvoleb. Ty jsou po zřízení účtu naplněny údaji pro všechny soudy v České republice a předpisy o cenách pohonných hmot od r. 2005, dále si s nimi uživatel dělá, co chce, může je rozšiřovat o vlastní údaje, eventuálně zcela smazat. Zvažoval jsem, zda by neměl existovat jakýsi korpus standardních předvoleb, společný všem uživatelům a centrálně spravovaný, ke kterému by každý doplňoval vlastní položky, ale nepovažuji to za příliš praktické, vyplnit si jednou za rok novou vyhlášku by měli zvládnout i uživatelé z řad informaticky méně gramotných právníků.

Za zpětnou vazbu, zejména kritickou, budu vděčen.

Aktualisováno.
K betaversi aplikace patří i betaverse návodu. Zde je:

úterý 9. srpna 2011

Soudružka soudkyně definitivně není podjatá

Čekali jsme snad něco jiného? Já nikoli: Ústavní soud potvrdil, že bývalá členka KSČ, soudkyně Krajského soudu v Hradci Králové Věra Adámková není podjatá a může bez problémů soudit spor mezi sudetoněmeckou rodinou a českou vodárenskou společností.

Odůvodnění je šestistránkové a i když se pokouší argumentovat ve smyslu, že námitka členstvím v KSČ není dostatečně konkrétní, nemám pocit, že by se s většinou námitek ústavní stížnosti vypořádalo; spíš je, jak české soudy s oblibou činí, prostě pominulo.

Aktualisováno.
Zde je k tomu zpráva ČTK.

pondělí 8. srpna 2011

Přílepek

Tenhle je zvlášť roztomilý: jak informuje v tiskové zprávě Strana zelených, vláda, ve snaze napravit neloyalitu Nejvyššího správního soudu, který umožnil zjišťovat žadatelům podle InfZ informace o úřednických platech, vložila do návrhu zákona, vztahujícího se k naprosto odtažitému thematu, novelu InfZ, která to opět zakáže.

Na výsledek hlasování, jež je naplánováno na 23. srpna, zatím sázkové kanceláře kurs nevypsaly, ale já bych na oposici rozhodně nevsadil: utajení platů, stejně jako třeba neomezená poslanecká imunita, je bytostným zájmem celé politické třídy, a v takových věcech jdou nějaké banální stranické rozepře stranou.

pátek 5. srpna 2011

Soudní poplatky

Tak nám zdražily, resp. od prvního září zdraží, soudní poplatky. V P.R. tonu naladěné ministerstvo opatření avisovalo jako cestu, jak ulehčit soudům a zároveň zvýšit rozpočtové příjmy, celkem při tom pominuvši fakt, že tyto dva efekty jsou jaksi protichůdné, když navíc jen těžko předpokládat, že by lidé užívali služeb místních miserných soudů z plaisiru a zdraží-li přístup k nim, činit tak přestanou.

Samotná změna je spíš jen kosmetická, základní poplatek se zvyšuje ze 4 na 5 % ze základu sporu, naopak u relutárních satisfakcí se snižuje na 1 %. Ne zcela promyšlené jsou některé dílčí poplatky, jako např. 5 000 Kč za žalobu pro zmatečnost (jedná se přitom o opravný prostředek víceméně procesního charakteru, které se jinak nezpoplatňují), a jako výslovně kontraproduktivní hodnotím novum částečného nevracení poplatku v případě, že návrh je odmítnut nebo řízení o něm zastaveno před prvním jednáním.

Zde vzniká hned několik problémů, jednak otázka nerovnosti mezi účastníkem, který poplatek zaplatil sua sponte při podání neprojednatelného návrhu, takže o 20 % z něj přijde, a tím, který byl ještě před rozhodnutí o poplatku, případně současně s ním, vyzván k jeho doplnění (zprojednatelnění), dále pak to, zda je vůbec ospravedlnitelné, aby soud nejprve vyměřil poplatek a až po jeho zaplacení navrhovateli sdělil, že jeho návrh je nepřípustný, a v neposlední řadě i otázka konfliktů mezi správním a civilním soudnictvím. Tam by poplatky měly být vraceny vždy a celé, když sám zákonodárce koncipoval úpravu tak, že žalobce nesmí být činěn odpovědným za to, když stát neví, ve kterém režimu věc projednat. Právní jistota zde, společně se zdravým rozumem, pláče v koutě.

Jelikož výpočet soudních poplatků stanovených procentem ze základu je činnost, kterou z duše nenávidím, vytvořil jsem si na to v Djangu jednoduchý kalkulátor. Při jeho psaní jsem přišel na další, novelou neopravenou, vadu zákona: u poplatků počítaných z cizí měny se nevychází z kursu např. k ultimu minulého měsíce, jak by bylo logické, ale z kursu k prvnímu dni měsíce běžného, bez ohledu na to, že ČNB své denní kursy publikuje až odpoledne, takže v okamžiku splatnosti výše poplatku nemusí být vůbec známa. Je to drobnost, ale symptomatická.