DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

středa 14. prosince 2011

Rampula v. Zeman

Tak taková drzost se hned tak nevidí: Vlastimil Rampula, čerstvě odvolaný vrchní státní zástupce v Praze, požaduje po ministru spravedlnosti, aby podal kárnou žalobu na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana za to, že ten letos v březnu nepodepsal osobně dovolání v neprospěch obviněného, čímž způsobil, že je Nejvyšší soud odmítl jako podané neoprávněnou osobou.

Novináři, celkem podle předpokladů, do detailů problémů nevhlédli, avšak my máme k disposici rozhodnutí velkého senátu Nejvyššího soudu, z něhož (a z několika dalších judikátů) je zřejmé, že dříve prevalentní praxi, kdy dovolání podávali za NSZ jeho náměstci, označil tento soud za nepřípustnou až letos v září (s dodatkem, že možné je toliko zastoupení jednorázové, delegace pravomoci je nepřípustná).

Nelze proto vinit Zemana, že by odmítnutí dovolání vědomě způsobil, a naopak se lze podivovat nad drzostí Rampuly, že takovou nehoráznost vypustí do světa. Ještě, že už je z VSZ pryč – brrr!

4 komentáře:

 1. Já bych to viděl v širším kontextu: tuhle šílenou praxe s hrozbami kárným řízením začala nová garnitura v souvislosti s dozvuky kauzy katarského "prince", kdy hrozí kárnými postihy, případně trestním stíháním soudcům a státním zástupcům, co měli jiný právní názor (zda správný či nesprávný, netroufnu si posoudit, kauzu jsem nestudoval).
  Rampula tu prasárnu jen otočil nazpátek.

  OdpovědětVymazat
 2. Jistě, to už je takový folklor: politici na sebe navzájem podávají trestní oznámení, justiční činovníci kárné žaloby :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Ale za zjevné excesy vůči účastníkům ještě žádná. Tam se ještě právo "na vlastní právní názor nezávislý na zákonu drží" I ty poslední kárné žaloby na soudce jsou fakticky jen za technikálie. Jde jenom o boje jednotlivých klik jak ubývá v korýtku. Když už se ÚS či NS vyjádří že jde o svévoli, což jak dobře víme už musí být hodně velké pochybení (a úmyslné), jak to, že nenásleduje kárná žaloba automaticky? Jiří Janečka

  OdpovědětVymazat
 4. Tomáš Marný19. ledna 2012 13:32

  Pozor, sága pokračuje:
  http://www.novinky.cz/domaci/256678-istvan-podal-karnou-zalobu-na-sefa-brnenskych-zalobcu-coufala.html?ref=zpravy-dne
  Ištván podal na Coufala kárnou žalobu za jednání, které (alespoň dle Ištvánovy citace na Novinkách) bylo naprosto v pořádku: podání vyhodnotil dle obsahu jako stížnost na sebe a poslal je poctivě výš k rozhodnutí. Že se podání posuzují podle obsahu a že se kdejaký blákol nadepsaný "trestní oznámení" nemá vyřizovat v trestním řízení, je snad každému jasné.
  Naneštěstí se potvrdilo to, co jsem prorokoval, když nastupovala nová garnitura: nedělejte si ukvapené naděje, že budou lepší. Za Vesecké se sice taky dělo leccos, ale alespoň měli trochu studu a nedělali to takhle veřejně.
  Tohle je fakt síla.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>