DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 11. října 2011

Verba volans mimo zákon

Jsou žaloby, nad kterými se rozum v rozpacích zastavuje: příkladmo tato autorskoprávní na neoprávněné užití sloganu A co děti? Mají si kde hrát? v předvolební kampani Strany zelených.

Dle stejné – šílené – logiky bude muset zaplatit každý, kdo nazve některou méně sofistikovanou osobu ženského pohlaví ochechulí negramotnou scenaristovi onoho starého ruského filmu, kde byla tato apelace, pokud je mi známo, užita prvně (přičemž je otázka, zda nejde o pouhou licenci autorů dubbingu).

Bezpečné jsou pouze slogany, k nimž majetková autorská práva zanikla, a tak mi nezbyde než nazvat žalobce Ladislava Vostárka pěkným prevítem a hajslíkem, neboť tyto nadávky – identického původního významu – se, pokud vím, používají již nejméně od 19. století.

5 komentářů:

 1. Ono to zase tak úplně mimo být nemusí. Konec konců to, čím onen slogan je, z něj neudělali Zelení, ale právě Katapult. Ostatně právě na něj se Zelení odvolávají: http://www.zeleni.cz/media/aktuality/a-co-deti-maji-si-kde-hrat/

  Cholenský

  OdpovědětVymazat
 2. A copak Zelení nemají právo odvolávat se na Katapult, resp. na svůj vztah k němu? Nenapsali nic ve stylu, že je Katapulti podporují.

  OdpovědětVymazat
 3. V autorském právu jsem v podstatě laik, ale připadá mi divné, aby byly autorským právem chráněny fragmenty děl, které samy o sobě nemají žádnou zvláštní tvůrčí hodnotu (běžná spojení a banality typu "a co děti, mají si kde hrát" nebo "postav třeba zeď") a není tedy, podle mě, racionální důvod, aby právo umožňovalo někomu přivlastňovat (a rezervovat) si taková banální slovní spojení. Neznám judikaturu, ale to by přece nemělo být vůbec považováno za jedinečné autorské dílo podle zákona…

  OR

  OdpovědětVymazat
 4. Ano, bohužel, tato tendence existuje. Právě to blogpostem kritisuji.

  OdpovědětVymazat
 5. http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zaloba-textare-katapultu-na-sz-mozna-skonci-mimosoudni-dohodou/699077

  Cholenský

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>