DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pondělí 28. března 2011

Nejvyšší správní soud se vyslovil ke sporu Brož&Sokol v. Nora Nováková-Fridrichová

Jako kapka vody na poušti fachidiotství a formalismu působí rozsudek Nejvyššího správního soudu v kause sporu mezi Advokátní kanceláří Brož & Sokol & Novák s redaktorkou České televise Norou Fridrichovou (dříve Novákovou) – podobnosti viz zpráva ČTK.

Ve sporu, který se táhne již pět let, šlo o to, že advokátní kancelář, bráníc se televisní reportáži, jíž byla osočena z nekalých praktik při zastupování Dopravního podniku hl. m. Prahy, na oplátku napadla autorku reportáže Noru Novákovou jako notorickou, šestkrát odsouzenou a v jednom případě exekuovanou černou pasažérku. Při tom byly zjevně využity údaje pocházející z poskytování právních služeb dopravnímu podniku, což Úřad pro ochranu osobních údajů vyhodnotil jako delikt a ocenil to pokutou 25 tisíc korun. Městský soud v Praze rozhodnutí potvrdil.

Senát NSS pod vedením Vojtěcha Šimíčka nyní rozsudek soudu první stolice zrušil a judikoval, že použité osobní údaje bylo možno získat i z jiných zdrojů než z database dlužníků dopravního podniku a, zjednodušeně řečeno, jejich zpracování bylo vedeno legitimním záměrem a směřovalo k legitimnímu cíli.

S čímž lze jen souhlasit: prorůstání ochrany osobních údajů tam, kde nemá místo (Google Street View, zápisy ze zasedání orgánů obcí), a naopak neschopnost poskytovat subjektům údajů ochranu před skutečně škodlivým a zlovolným zpracováním (spam), toť v kostce výsledek zhoubného působení politického šíbra Igora Němce v úřadě, na který nestačí.

4 komentáře:

 1. Šimíčkova definice "přiměřené snahy" je žalostné fachidiotství a formalismus; doufám, že ho ve Štrasburku poučí.

  Nebyl ještě včera odkaz na NSS v HTML?

  OdpovědětVymazat
 2. Tak z tohohle sporu mám pachuť v ústech. A soudcům se nedivím, že se jim těžko hledá spravedlnost. Tady jsou totiž dle mého názoru "křivé" obě strany sporu.

  OdpovědětVymazat
 3. Nebyl ještě včera odkaz na NSS v HTML?

  Jejich nový systém to neumožňuje.

  OdpovědětVymazat
 4. Nerozumím závěru rozsudku "shledal, že osobní údaje obsažené v předmětném tiskovém prohlášení byly dostupné i z jiných zdrojů než z databáze, kterou stěžovatel disponoval". Podle mého názoru se k nim T. Sokol dostal přes databázi Dopravního podniku. Těžko někdo jiný se k nim může dostat (tzn. jak byste třeba Vy se mohl dozvědět, u kterého soudu, pod kterou značkou byla dotyčná osoba souzena).

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>