DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 1. března 2011

Jdou a pověsej ho na klepadle!

Určitě si ze Švejka pamatujete historku o panu Znamenáčkovi a zešílevším soudci, který Znamenáčka – v civilním řízení – odsoudil k trestu smrti a po poučení, že proti rozhodnutí nejsou žádné opravné prostředky přípustné, nařídil soudnímu sluhovi rozsudek na dvoře soudu vykonat.

Něco podobného se stalo v Ostravě, kde (patrně rovněž příčetnosti chvilkově pozbyvší) trestní soudce uložil v adhesním řízení nahradit škodu právnické osobě, Autoklubu ČR. Ten proti rozsudku podal odvolání, ale Krajský soud v Ostravě ho odmítl s odůvodněním, že výrok o náhradě škody je sice nezákonný, ale protože trestní řád nepočítá s tím, že by mohl být k náhradě škody odsouzen někdo jiný než obžalovaný, není taková osoba oprávněna podat proti tomuto výroku ani odvolání. Autoklub, který nebyl účastníkem řízení, tak měl na stole pravomocný rozsudek a jedinou možností, jak se bránit, bylo podat ústavní stížnost.

Ústavní soud (zpravodaj Vojen Güttler) vyhověl a s komentářem, který si ostravští soudci vskutku za rámečky ve svých pracovnách nevystaví, obě rozhodnutí v příslušných výrocích zrušil. Kritiky nezůstalo ušetřeno ani státní zastupitelství, které bylo k napadení zjevně vadného výroku rovněž oprávněno, avšak zůstalo nečinné, ačkoli je k odvolání vyzýval sám soud, který malér zavinil; jak víme, v české justici (či spíše parodii na ni) platí, že die ich rief, die Geister werd' ich nun nicht los – a to občas i pro soud.

5 komentářů:

 1. To je opravdu dech vyrážející!
  (Jenom nechápu souvislost citátu z Čarodějova učně s popisovanou causou...)

  OdpovědětVymazat
 2. Soudce, který napíše (oficiálně, do spisu!) OSZ podnět k odvolání proti svému vlastnímu rozsudku (a OSZ nevyhoví), to je přece jasná paralela!

  OdpovědětVymazat
 3. No neskutečné, jaké zmetky jsou schopni vytvořit a jak kašlou na své povinnosti za tak velké platy! Nešlo by zde zveřejnit ony výtečníky a udělit jim nějakého osla?

  OdpovědětVymazat
 4. Podle rozvrhu práce to byl na I. stupni JUDr. Antonín Šmuk, u odvolačky je v tom senátě víc lidí (samozřejmě, skoro všechno bývalí komunisti, ale to určitě s kvalitou jejich práce nesouvisí!).

  OdpovědětVymazat
 5. To souvisí tak, že jiný než jazykový výklad nejsou schopni podat! Vzhledem k pomýlení v důsledku své komunistické minulosti. Promiňte, že jsem si vzala na pomoc výraz z komunistické normalizace.Ale projevuje se to téměř ve všech jejich rozhodnutích.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>