DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 22. února 2011

Proč vyučovat na právnických fakultách latinu

Minimálně proto, aby advokát u soudu nevyslovoval "poéna" a "justytya", nýbrž spolu se zbytkem vzdělaného světa "péna" a "justycia" (termínu zbytek zde užívám záměrně v obou jeho smyslech).

Skutečně nechápu, k čemu vyučovat n semestrů římského práva, když se pak absolventi u soudu ztrapňují takovými elementárními neznalostmi…

9 komentářů:

 1. v tomto pripade by pan potreboval hlavne retoriku... Panejo to je verejne vyjadrovani.

  jg

  OdpovědětVymazat
 2. Znalost latiny při rozhodování, kterého advokáta si zvolit, hraje opravdu významnou roli. Každý potencionální klient ji má již na prvním místě.

  OdpovědětVymazat
 3. Je velkou otázkou, proč dogmatisovat německou výslovnost latiny. Ve světě se používá pronuntiatio restituta. Podle ní se poena vyslovuje [poina] a iustitia [justýtyja].

  OdpovědětVymazat
 4. Raději ne, asi by to neměl kdo dělat, když to na fakultě chybně vyslovují i při výuce v římském právu i v teorii a ještě přidají nějakou vadu řeči.

  Stejně tak na právech není zařazena povinně rétorika a logika. Dělalo by to problémy, jak ostatně často vidíme u soudců, státních zástupců a advokátů. I u těch vyučujících. Poměr těch, co umí přednášet po stránce projevu i obsahu je tak 10%, možná ani ne..

  OdpovědětVymazat
 5. Co říkáte na hypotetickou možnost zavést latinu jako společný jazyk EU?

  OdpovědětVymazat
 6. Jinak z hlediska obsahu se mi zdá, že právě tak by neměla závěrečná řeč obhájce vypadat. Velmi nepřesvědčivé.

  OdpovědětVymazat
 7. Tomáš Marný23. února 2011 10:19

  Schopnost mluvit latinsky pokládám asi za tak zásadní a aktuální jako schopnost zkrotit koně nebo správně pečovat o kroužkové brnění, ale ovšem chápu, že jako člověk dodnes píšící "theorie" se mnou asi nebudete souhlasit.
  Jinak dovednost mluvit bez blekování by měl mít samozřejmě každý právník hoden toho označení.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>