DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

čtvrtek 27. ledna 2011

Nenazrál náhodou čas pro reformu justice?

Podle průzkumu agentury STEM věří v nestrannost českých soudů 26 % lidí. To je tragický výsledek, volající po justiční reformě.

Navrhuji nahradit soudní řízení zjednodušenou procedurou, při níž by soudní úředník, nejlépe pod dohledem notáře, vrhl korunou, a žaloba byla posouzena jako důvodná v případě, že padne orel, eventuálně, pokud by mohlo být výsledků víc, tahal by je z osudí zvlášť k tomu vycvičený uniformovaný justiční papoušek.

Takový systém by byl absolutně nestranný a v porovnání s tím, co – s vynaložením daleko větších nákladů i času – produkují místní soudy, naprosto srovnatelně spravedlivý.

9 komentářů:

 1. vámi navrhvaný systém hození korunou by byl rozhodně spravedlivější než ten současný, jedna velká výhoda by byla, že by v něm nebylo místo pro korupci.. i když oni by soudruzi určitě na něco přišli.. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Přinejhorším můžete podat námitku podjatosti papouška.

  OdpovědětVymazat
 3. Tomáš Marný28. ledna 2011 8:27

  Já osobně již delší dobu navrhuji, aby se zrušil insitut soudních znalců a nahradil se zřízením vyzkoušené a staletími osvědčené funkce haruspexe.

  OdpovědětVymazat
 4. tak a požadavky na nové soudce by byli shodné s požadavky na rozhodce v rozhodčích řízení, tj. pouze jeden: "svéprávnost" :)

  OdpovědětVymazat
 5. Tomáš Marný28. ledna 2011 16:05

  Svéprávnost: Vy chcete požadavky na soudce zpřísnit?!

  OdpovědětVymazat
 6. to: Tomáš Marný
  vy máte na mysli skutečné požadavky, ne pouze ty proklamované.. ano, pak bohužel máte pravdu.. :)

  OdpovědětVymazat
 7. Tomáš Marný29. ledna 2011 11:00

  Nebudu to teď hledat, mám na starosti důležitější věci, ale pokud se správně pamatuji, jeden nález Ústavního soudu ohledně soudcovských platů by se dal vykládat tak, že soudci jsou osoby nesvéprávné: nerozeznají tabulkový plat od 13. platu jako nenárokového bonusu a mohli by příliš utrácet, čímž by při zkrouhnutí 13. platů ohrozili svou nezávislost.
  Shrnul jsem ten judikát správně nebo jsem to špatně pochopil? Pevně doufám v to druhé...

  OdpovědětVymazat
 8. Tak to je opravdu velmi pěkný návrh.

  OdpovědětVymazat
 9. Nechci se justice nějak zvlášť zastávat, ale myslím, že za výsledky z průzkumu stojí právě podobně štvavé články. Osobně se setkávám s běžnými lidmi, kteří "justici nedůvěřují" nikoli na základě osobní zkušenosti s ní, ale na základě podobně štvavých článků. Mimoto běžní lidé taky často nerozlišují, za co mohou v různých mediálních kauzách (trestní) soudy a za co policie.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>