DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

středa 3. března 2010

Antonín Zápotocký odpustil prokurátorce Brožové-Polednové třetinu trestu

Vše nasvědčuje tomu, že princip kontinuity komunistického práva, na němž právní řád současné České republiky spočívá, přinese pikantní důsledek: komunistické prokurátorce Ludmile Brožové-Polednové, která si odpykává šestiletý trest za podíl na justiční vraždě Milady Horákové, bude odpuštěna jedna třetina trestu na základě rozsáhlé amnestie, udělené presidentem Antonínem Zápotockým, jak stojí v preambuli, ve dnech neštěstí, které postihlo naše národy úmrtím presidenta republiky Klementa Gottwalda, moudrého vůdce pracujícího lidu na cestě k socialismu.

Krajský soud v Hradci Králové chtěl prokurátorce odpustit trest celý, a to aplikací dalších dvou amnestií, Antonína Zápotockého z r. 1955 a Václava Havla z r. 1990, avšak v těchto případech je z amnestovaných činů vražda výslovně vyloučena a dá se předpokládat, že vrchní soud horlivost krajských soudců zmírní.

I tak je výsledek, mírně řečeno, zarážející; v zemi, která svůj právní řád postavila na presumpci spravedlivosti totalitního práva, ovšem zase tolik nepřekvapuje. Na straně druhé máme štěstí: mohl se najít komunistický zákon, podle něhož by vražda spáchaná ve spravedlivém boji proti exponentům reakce nebyla trestná vůbec.

4 komentáře:

 1. Nerozumim, trestni proces je pro mne spanelska vesnice. Nemel by ale snad soud rozhodovat o aplikaci PREDCHAZEJICICH amnestii v ramci ukladani trestu??

  O.N.

  OdpovědětVymazat
 2. Čl. II

  Promíjím z ostatních trestů, které byly nebo budou pravomocně uloženy za trestné činy spáchané přede dnem tohoto rozhodnutí, tyto části trestů:

  2. jednu třetinu z trestů dočasného odnětí svobody, nejméně však dva roky, a jde-li o mladistvého, tři roky.

  OdpovědětVymazat
 3. Nebylo by na místě právě Zápotockého amnestie, z odkazovaného hesla absentující, do tohoto přidat? (Ten kousek o Werichovi a Gottovi je taky dost nesmyslný.)

  OdpovědětVymazat
 4. Zápotockého amnestie byla oproti těm ostatním jen relativně malá ("nepřátelé státu" dostávali tak vysoké trestu, že takové snížení se jich téměř nedotklo), ale chcete-li, doplňte ji.

  Gott a Werich se dopustili trestného činu, a Svobodova amnestie měla pro ně význam.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>