DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 2. června 2009

V Brně je přísně - a bude ještě přísněji, po volbách

V duchu nejlepšího českého odezdikezdismu se odehrál brněnský meeting ČSSD. Zatímco v Čechách byla policie k vaječným útokům laxní na samé hranici indolence, v Brně obvinila vrhače, přestože se netrefili, a dokonce snad i jednoho, který hodit vejce pouze zamýšlel, z trestného činu výtržnictví.

Tvrdím již řadu let, že "gumové" paragrafy typu výtržnictví nebo šíření poplašné zprávy by měly z trestního zákona zmizet, nebo být nahrazeny mnohem přesněji definovanými skutkovými podstatami. Takto může policie, ve snaze zavděčit se předpokládanému budoucímu vítězi voleb, zneužívat trestní represi k zastrašování establishmentu nepohodlných skupin osob.

Jen pro úplnost: trestného činu výtržnictví podle § 202 trestního zákona se sice lze dopustit narušením průběhu shromáždění občanů, avšak zákonným znakem je hrubost, s níž musí být takový útok veden, a tento prvek lze v jednání obviněných shledat jen s notnou dávkou zlé vůle.

2 komentáře:

  1. Ano, rovněž mi to přišlo absurdní.

    OdpovědětVymazat
  2. Sláva, konečně věcná úvaha. Násilné vyvádění pokojných odpůrců soc.dem. policíí nebo stranickou ochrankou stejně jako sebrání učastníků protestu proti Dělnické straně v Litvínově však považuji za mnohem závažnější problém.

    OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>