DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pondělí 25. května 2009

Jan Šinágl je (podle českých soudů) nejen darebák, ale i prostoduchý a vulgární antikomunista

Dobře jsem udělal, že jsem neudělil květnovou cenu Osel měsíce za lehce šokující usnesení Krajského soudu v Plzni. Zaslouží si ji totiž jiné judikatorní dílo, rozsudek Městského soudu v Praze, kterým soudkyně Lobotková rozhodla, že se vydavatel Haló novin nemusí omluvit Janu Šináglovi za to, že jej list označil za prostoduchého a vulgárního antikomunistu a že kritickou pasáž odvolání Miroslava Grebeníčka ocitoval jako názor Vrchního soudu v Olomouci, takže vznikl dojem, že Šináglovo jednání odsoudil sám vrchní soud.

Soudkyni Jaroslavě Lobotkové budou oslí uši (mimořádně v provedení s malou rudou hvězdičkou na konci boltce), kterými vyznamenáváme podobně pozoruhodná díla v oboru práva, jistě slušet, zaslouží si je právem.

Aktualisováno.
Odvolání.

2 komentáře:

 1. Ohledně veřejné kritiky (nikoli však ohledně zavádějící citace) bych to napsal výstižněji:

  1) Institut snížené ochrany osobnostních práv platí pro každou osobu veřejně činnou, nejen pro Vondráčkovou ("mafie") či Šloufa ("gangsteři"). Platí tedy i pro občanské aktivisty vstupující na veřejné kolbiště, komunisty i antikomunisty.

  2) Určitý skutkový základ kritiky osoby žalobce ve vztahu k jeho veřejné činnosti je dán, prostředky k prosazování názorů a zpochybňování oponentů volí silné a lze je proto i slovy silnými označit.

  3) O intenzivní exces se s přihlédnutím ke kontextu oboustranného napadání nejedná, mantinely přiměřenosti jsou z obou stran posunuty.

  Oslí uši si ZČÁSTI (jen na jedno ucho)nalepím dobrovolně po doručení do Brna sám:o)

  OdpovědětVymazat
 2. Oslí uši nedostanete; to je naprosto legitimní názor, byť mám na to, co je ve veřejném prostoru ještě přípustné, poněkud odlišný názor (ostatně nejsem sám, viz podkladový rozsudek KS-B). S možností, že žaloba bude v této části zamítnuta, jsem počítal.

  Jádrem neoprávněného zásahu je ovšem to, že imputují pasáž z rekapitulace odvolání přímo soudu, což je jednoznačně difamující skutkové tvrzení. Nemáme-li senát vrchního soudu pokládat za skupinu blábolivých starců, musíme trvat na tom, že za takto podsunutou kritiku je třeba se omluvit bez ohledu na její obsah (a to i v případě, že by byla oprávněná). Podrobnosti viz odvolání, jakmile bude dokončeno a vystaveno.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>